Mezi kandidáty na příštího hejtmana to přesto jiskří už teď. Nejostřeji se do sebe pustili současný hejtman Martin Netolický, který bude osmileté působení v čele Pardubického kraje obhajovat v dresu nové volební koalice, a krajský lídr hnutí ANO Martin Kolovratník.

O tom, kdo má ambice stát se (staro)novým hejtmanem je od minulého týdne jasno. Strany, hnutí a koalice, které se chtějí začátkem října ucházet o přízeň voličů v Pardubickém kraji, musely do úterního odpoledne podat kompletní kandidátky.

Původně to vypadalo, že kandidujících subjektů bude o jednoho víc. Moravská a slezská pirátská strana však podala kandidátku až po termínu.

„Jsem velmi rád, že se nám podařilo dát dohromady kandidáty řady profesí z celého našeho kraje. Neřešíme, kdo je na pátém, a kdo na čtyřicátém pátém místě. Všichni jsme jeden tým a každý z kandidátů má potenciál díky preferenčním hlasům zamíchat pořadím. Zdravá soutěživost mezi kandidáty nemůže být potlačována, ba naopak,“ okomentoval kandidátku koalice Pro prosperující Pardubický kraj lídr Martin Netolický.

Současný hejtman kromě starostů, představitelů spolků sází hlavně na hasiče. Vedle krajského starosty Josefa Bidmona, který hejtmana provází na mnoha návštěvách po kraji, je na kandidátce pět další hasičů. Čtyři z nich jsou současně starosty obcí, na předvolební plakáty se však nechali vyfotit v hasičských uniformách.

Starostové, na kandidátce jich má skoro dvě desítky, místostarostové, krajští i obecní radní a zastupitelé mají být trumfem ve volbách i v případě Koalice pro Pardubický kraj. „Více jak třetinu kandidátky tvoří ženy. Nejmladší kandidátkou je zubní lékařka Alena Jílková z Moravské Třebové,“ vyzdvihl lídr Roman Línek.

Na prvním a posledním místě kandidátky ANO usilují o voličskou přízeň poslanci parlamentu. Lídrem je Martin Kolovratník. Ještě před pár týdny to vypadalo, že kvůli kumulaci funkcí, která vadí předsedovi hnutí Andreji Babišovi, poslanec z čela kandidátky vypadne. Nakonec ale dostali lídři kandidátek výjimku.

Hejtman, nebo poslanec

Martin Kolovratník už dříve potvrdil, že v případě úspěchu v krajských volbách se vzdá poslaneckého mandátu. Původně měl být na krajské kandidátce i další poslanec Jaroslav Kytýr, nakonec se na ní ale neobjevil.

Pirátskou kandidátku dominantně zaplnili lidé spojení s informačními technologiemi. „Kandidátní listina je nabitá kvalitními lidmi, kteří mají prokazatelné zkušenosti ve svých oborech. Věříme, že získáme tolik mandátů, abychom se stali jednou z hlavních politických sil v krajské politice,“ říká lídr Daniel Lebduška. Piráti věří, že dosáhnou 22 procent odevzdaných hlasů.

Přední místa kandidátky STAN zaujímají ženy, starostka Michaela Matoušková a krajská radní Hana Štěpánová. „Jsem potěšena, že můžeme voličům nabídnout kandidáty, kteří zastupují jak venkov, tak města a současně široké spektrum oborů,“ uvedla Matoušková.

Strana přímé demokracie poněkud překvapivě nevyslala jako lídra do podzimních voleb současného předsedu krajské organizace a poslance Jiřího Kohoutka, ale nestraníka, bývalého kriminalistu Tomáše Fadrného ze Svitav. Poslanec Kohoutek kandiduje ze druhého místa.

Mladí i Moravané

Jednoznačně s nejnižším věkovým průměrem (27,5 roku) jdou do voleb Mladí pro Pardubický kraj. „Chci úplně změnit přístup politiků k jejich práci. Politika má být výhradně služba lidem, ne boj o koryta a kašlání na vše ostatní. Zakládáme si na přátelském vztahu s voliči a chceme podpořit každou rozumnou věc, která bude ku prospěchu našeho milovaného kraje,“ vysvětluje lídr Milan Sýs.

V nadcházejících krajských volbách si přijdou na své rovněž zapřísáhlí zastánci moravské identity části Pardubického kraje. Kandidátku v kraji postavila i strana Moravané a pro aktuální podzimní volby připojila ke svému názvu poněkud krkolomný dovětek: pro zachování Moravy se při sčítání lidu 2021 opět přihlasme k moravské národnosti. „Jedinou oficiální možností, jak dát najevo svůj vztah k Moravě, je jednou za deset let přihlásit se při sčítání lidu k moravské národnosti,“ uvádí strana v tiskové zprávě.