To, jak práce na přehradě probíhaly, archivní a dobové fotografie i zajímavé čtení kolem budování stavby, které je více než sto let, právě v těchto dnech nabízí Městské muzeum Chotěboř.

Za výstavou, která běžela 200 dní na pěti místech, a navštívilo ji přes 4 000 zájemců, stojí Martin Horský. Není to náhoda, protože pochází z Čáslavi a celé dětství strávil v Třemošnici.

„Často jsem už odmalička jezdil na přehradu do Pařížova k prarodičům, kteří zde od roku 1941 pracovali jako hrázní," popisuje. Toto řemeslo se od té doby u Horských dědí z generace na generaci. „Vlastně roste už čtvrtá generace," usmívá se autor unikátní výstavy.

Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou, ČVUT v Praze a poté vodní hospodářství a vodní stavby na Stavební fakultě ČVUT, kde se začal více zajímat o přehrady. Zmapování stavby Pařížova bylo více než logické, jelikož odtud pochází.

„Výstava je vlastně o tom, jak se přehrada časem měnila, lidé mohou zhlédnout také průřez samotnou stavbou. Podařilo se mi získat opravdu unikátní fotografie, prošel jsem spoustu archivů například v Kutné Hoře nebo Čáslavi. Přehrada Pařížov se mi líbí jak z architektonického hlediska, tak i svou polohou. Je trochu bokem, na samotné hrázi nepotkáte auta, je tam opravdu klid. Stojí za to ji navštívit. A výstava v chotěbořském muzeu ukáže, jak se její tvář v průběhu let měnila," zve Martin Horský na expozici, která v Městském muzeu Chotěboř potrvá do 11. září.

Erika Nováková