Stejně jako v předchozích ročnících, také včera kočírovala psí spřežení sestavené z šestice samojedů musherská rodina Pavla Lněničky ze Strakova u Litomyšle. Kvůli slabé sněhové pokrývce přitom musely být lyžiny pod vozíkem nahrazeny koly.

„Za těch patnáct let jsme vlastně pořádnou sněhovou nadílku zažili jen dvakrát,“ vzpomíná pořadatelka Alena Tučková z Náboženské obce Církve československé husitské, která připravila zábavné odpoledne ve spolupráci s místním Domovem pro seniory hlavního města Prahy.

Už před startem první jízdy byla na psech patrná velká nedočkavost provázená jejich radostným štěkotem. Smečce natěšených zvířat přitom dominoval desetiletý vůdčí pes Zoro, který absolvoval velkou většinu všech uplynulých ročníků heřmanoměsteckého programu.

„Samojedi jsou severským tažným plemenem pocházejícím ze Sibiře. Svůj název získali díky tomu, že byli objeveni u eskymáckého kmene Samojedů,“ vysvětluje musherka Jana Lněničková a pečlivě přitom psy upíná do postrojů.
Konečně je vše připraveno a do vozíku nasedá první dvojice dětí. Vzpínající se zvířata pak radostně vyrážejí vpřed. Ze spřežení je brzy jen tečka v dálce, ale za několik málo minut je vozík zase zpátky. „Byla to bezva jízda! Vůbec jsem nečekal, že se psi poženou takhle rychle,“ liboval si v cíli jeden z malých pasažérů.