Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeští vojáci patrolují s příslušníky afghánské policie

FAJZBÁD - Společné krátkodobé patroly příslušníků průzkumných odřadů 6. kontingentu Armády České republiky PRT Fajzabád (jehož součástí jsou i chrudimští vojáci)spříslušníky Afghánské národní policie (ANP) patří kdůležitým úkolům, které naši vojáci plní vrámci operačního úkolu.

18.9.2007
SDÍLEJ:

Z mise chrudimských vojáků v Afghanistanu.Foto: Kateřina Rajková

Jejich význam spočívá především vtom, že prezentují podporu jednotek ISAF afghánské policii a tím i afghánské vládě. Vlastní pozice ANP je tak upevňována a vzrůstá důvěra místních obyvatel jak vpolicii, tak vnaše jednotky, což napomáhá kzajištění bezpečného prostředí.

Znaší strany je spolupráce a kontakt smístní policií také vhodnou příležitostí kzískávání informací o celkové situaci vtéto oblasti a vztahu obyvatel vůči jednotkám ISAF. Poznatky o běžném životě a zvycích Afghánců mohou vmnoha směrech našim vojákům pomoci při plnění úkolů vzemi se zcela odlišnou kulturou a sociálními poměry.

Patroly koordinují příslušníci chorvatské policie, kteří působí vPRT Fajzabád a jsou zároveň zodpovědní za dlouhodobou přípravu a výcvik příslušníků ANP. Společné patroly jsou plánovány zhruba dvakrát týdně vnepravidelných intervalech tak, aby byla dodržena bezpečnostní opatření a minimalizováno riziko ohrožení našich jednotek. Vsoučasné době tato patrolovací činnost probíhá pouze ve městě Fajzabád, které je správním centrem celé provincie Badakšán. Svůj úřad zde má například guvernér provincie, vrchní soud, civilní a vojenská část Úřadu boje s narkotiky či badakšánský olympijský výbor. Zároveň je zde největší koncentrace vzdělávacích institucí vcelé provincii a sídlí zde také několik mezinárodních humanitárních organizací jako například UNICEF, Červený kříž či UNAMA.

Naši část patroly tvoří jeden až dva týmy MRT (Military recce team), které ktomuto účelu využívají pancéřovaná vozidla. Patroly jsou kombinované - pěší a na vozidlech. Část našich vojáků provádí pěší obchůzku společně spěti policisty zANP a vozidla je následují po celou dobu patroly. Tyto „obchůzky“ trvají devadesát minut a nejsou pouze demonstrací spolupráce jednotek PRT sANP, ale místní policisté se při nich zároveň učí některé vojenské dovednosti, jako je práce smapou či základní vojenské návyky při provádění pěší patroly. Příslušníci ANP velmi oceňují ochotu našich vojáků, sjakou jim umožňují získávat nové zkušenosti, a jejich profesionální přístup knim. Důležitou součástí nejen těchto společných patrol, ale vpodstatě každé činnosti, při které se vojáci dostanou do styku smístními obyvateli, jsou překladatelé. Jejich přítomnost se stala nutností. Reakce místních obyvatel na společné patroly jsou velmi kladné, protože většina znich oceňuje zlepšení pozice Afghánské národní policie a stím spojené snížení kriminality voblasti.Právě český kontingent jako první zahájil tyto společné patroly safghánskou policií a jelikož se jejich předpokládaný efekt potvrdil, zapojují se do nich postupně i německý a dánský kontingent. Společná patrolovací činnost a bližší spolupráce smístní policií je součástí také dlouhodobých patrol do ostatních distriktů a postupně přispívá ke zlepšení bezpečnostní situace vkonkrétní oblasti našeho působení.

 

Kateřina Rajková

18.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Ilustrační foto.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Trenér Cirkl: Hejcman zapresoval na stopera a srovnal

Třemošnice - V dalším domácím utkání fotbalového krajského přeboru Třemošničtí přivítali Holice. O vítězi rozhodly penalty.

Škody po nehodě jdou do statisíců

Chrudim – Dvě auta se srazila na silnici I/17 u Chrudimi v úterý patnáct minut po osmé večer. Podle slov tiskové mluvčí Policie ČR Evy Maturové jel šestačtyřicetiletý řidič peugeotu od Chrudimi v levém odbočovacím pruhu na Pardubice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení