„Živoříme, živoříme, živoříme. Sníh, sníh, sníh – a peníze jen létají,“ lamentuje sečský starosta Marcel Vojtěch. Má přitom na mysli peníze, které musí zdejší radnice vynaložit na zimní údržbu.

Sečský rozpočet počítal původně s tím, že údržba komunikací spolkne asi půl milionu korun. Vždyť v minulosti to často stačilo. Nyní, s půlmetrem sněhu za zády, je zřejmé, že utracená částka bude letos asi třikrát vyšší a bude tak představovat téměř desetinu městského rozpočtu.

I když je Seč se zhruba 1600 obyvateli mezi městy spíše „trpaslíkem“, velikostí katastrálního území o rozloze 3667 hektarů se zároveň řadí mezi největší sídla Pardubického kraje. „Náš katastr sahá od Kraskova až po Přemilov. Jen pro ilustraci: když vyměňujeme dokumenty na úředních deskách v našich místních částech, najezdíme asi čtyřicet kilometrů. Na území Seče se také nachází 1500 rekreačních chat, mezi kterými je rovněž síť komunikací. Technika tak musí častěji zajíždět například do místní části Ústupky. To všechno v nadmořské výšce 495 až 556 metrů,“ vysvětluje sečský starosta.

Přitom i Seč se ještě snaží dál rozrůstat a desítky obyvatel se například nedávno přistěhovaly do nových rodinných domů v lokalitě Pilský. „To představuje další asi kilometr a půl komunikací,“ doplňuje starosta.

Sečské výdaje na zimu jsou ve srovnání s přibližně stejně velkými Nasavrkami zhruba dvojnásobné.

„My dáme na zimní údržbu komunikací okolo dvou milionů korun ročně,“ hlásí zas místostarosta Pavel Šotola z desetitisícového Hlinska.