Projektová cena počítá s částkou necelých 17 milionů korun a na radnici už dorazilo rozhodnutí, že Státní fond pro životní prostředí uhradí pomocí dotace téměř 12 milionů.

Výsadba nových stromů na sídlišti se však nelíbí 150 tamním obyvatelům, kteří podepsali petici Zeleň s rozumem v zájmu občanů. „Spokojení nejsme. Nechceme vysázet lípy osm metrů od domu, protože by to zastínilo dolní partaje, nešlo by do nich světlo a na fasádě by se srážela vlhkost. Lípa malolistá vůbec dorůstá do výšky až 25 metrů, takže by nakonec zastínila i nejvyšší poschodí," říká předseda výboru společenství vlastníků Vladimír Havel.

„Postup měl být opačný, nejprve se zeptat občanů a až pak připravit projekt. V ostatních částech města nám výsadba nevadí, vítáme třeba nové stromy v okolí hřbitova, kolem sídliště už je zeleně dost," dodává Vladimír Havel.

„Začali jsme ihned jednat s poskytovatelem dotace, jestli nám umožní v projektu provést dodatečné úpravy. S projektantem jsme domluvení, že vypracuje aktualizaci, jak budou stromy vypadat za deset, patnáct let. Nechceme nikomu stínit byt, ani poškozovat dům," říká hlinecká starostka Magda Křivanová.

Lhůty na odpověď

Jasnou odpověď však signatáři petice zatím nedostali. „Město sice začalo jednat ihned, ale na Státním fondu životního prostředí jsou takové lhůty, že si netroufnu říci, kdy bude znám konečný verdikt," dodává starostka.

Projekt revitalizace zeleně zatím čeká výběrové řízení, které potrvá zhruba tři měsíce. Začátek výsadby poté může výrazně ovlivnit počasí. Když bude mírná zima, práce začnou bez otálení, ale může se stát, že v říjnu napadne první sníh a nesleze až do jara. Projekt však bude hotový nejpozději do konce příštího roku.

LUKÁŠ VANÍČEK