Už ve čtvrtek se v souvislosti s požárem bytového domu pod Zámečkem spekulovalo o tom, že oheň mohla neúmyslně či úmyslně založit obyvatelka jednoho z podkrovních bytů, která nakonec před živlem unikla skokem z okna a se zraněními a vážnými popáleninami byla převezena do popáleninového centra v Brně. Stížnost na její chování adresovanou obecnímu úřadu podepsala většina obyvatel zmíněného domu. Doručena měla být ve čtvrtek, nakonec ale skončila mokrá na stole jednoho z bytů, který promáčela voda zasahujících hasičů.

Využijí strážníky z Lanškrouna

Jak potvrdila starostka Rudoltic Lenka Bártlová, stížnost jí byla předána ve čtvrtek odpoledne při schůzce s nájemníky požárem poškozeného domu „Na schůzce s nájemníky domu mi byla předána písemná ´Žádost o vyřešení kritické situace v bytovém domě čp. 605´. Tato žádost je podepsána deseti nájemníky, je datována 9. prosince 2008, adresována k mým rukám, odeslána však nebyla. Tito uvádějí, že od listopadu 2008 se jedna z nájemnic chová tak, že již nemohou vzniklou situaci přecházet mlčením. Nájemnice je nemocná a její zdravotní stav se dle jejich slov měl zhoršit. Je zde uvedeno, že blízcí příbuzní této nájemnice je doslova prosili o sepsání této žádosti, neboť si s ní neví rady. V bytě této nájemnice bylo stanoveno ohnisko požáru. Ve stížnosti žádají o schůzku za účasti nájemníků, mne a člena bytové komise. O předešlém víkendu jsem shodou okolností potkala jednoho z nájemníků, který mne upozorňoval na nepříjemné neshody mezi nájemníky v tomto domě. Začátkem tohoto týdne jsem odeslala pozvánku na jednání ohledně nahlášených problémů adresovanou domovní důvěrnici tohoto domu,“ uvedla k záležitosti starostka.

Podle jejích slov si obec samozřejmě plně uvědomuje, že vzhledem k velké kumulaci obyvatel v lokalitě Zámeček může docházet a dochází k problémům. Proto již v létě tohoto roku rudoltické zastupitelstvo schválilo veřejnoprávní smlouvu s městem Lanškroun ohledně služeb městské policie na území katastru obce. Služby bude město za úplatu obci poskytovat počínaje 1. lednem roku 2009. Jedná se o hlídkovou činnost, kontrolu dodržování pořádku v obci. „Vše je dohodnuto tak, že policie bude vyjíždět i na žádost mou, případně místostarostky v případě vzniklého problému,“ řekla Deníku Lenka Bártlová.

V domě přibylo nové miminko – Jakub

Ve zprávě bylo uvedeno, že hasiči vyvedli z hořícího domu také jednu těhotnou ženu. Jak se redakci Orlického deníku podařilo zjistit, šlo o Petru Vašíčkovou, které se v podstatě na minutu přesně den po ohlášení požáru narodil v ústeckoorlické porodnici syn Jakub. Matka i chlapec jsou v pořádku. Na svět si Kuba přinesl čtyři kilogramy váhy, radost jistě udělal jak otci Milanu Vaníčkovi, tak i tříleté sestřičce Stele. V záplavě spíše smutných zpráv spojených s požárem bytového domu v Rudolticích je alespoň tato zprávou radostnou. Přejeme malému Kubovi, aby se svou rodinou i navzdory nelehké situaci, v níž dočasně všichni jsou, prožil co možná nejkrásnější Vánoce. A v souvislosti s výzvou o pomoc, již zveřejnil včera Deník na svých tištěných i internetových stránkách se přímo nabízí formulace: „Věnujte dárek novorozenému Kubovi i ostatním dětem z požárem poškozeného domu v Rudolticích!“ Všem, kdo na výzvu uslyší, děkujeme.

(ký, tz)