Na internetu nešlo ani dohledat čas zahájení akce, takže návštěvníky z řad veřejnosti bylo možné spočítat takřka na prstech rukou.

Tentokrát žádné projevy, místo toho důstojné a tiché uctění památky vyvražděné vesnice, položení věnců a na závěr státní hymna. Mlčeli i ti, kteří si jindy nenechají ujít možnost stát u mikrofonu. Akt se uskutečnil bez salv, vrtulníků a skončil za slabou půlhodinku.

Bez zbytečných slov

Ze známějších politiků přijela senátorka Miluše Horská, ministryně Jana Maláčová, poslanci Jan Chvojka, Marek Výborný a Tomio Okamura a hejtman Martin Netolický.

Pár výstižných vět, a to skutečně jen pár, pronesl pouze ředitel památníku Eduard Stehlík. Poděkoval za účast přítomným a především pracovnicím památníku za obrovské množství práce při přípravě aktu, kdy musely uklízet následky hned dvou povodní v posledních 14 dnech.

Oficiální vzpomínka se uskutečnila dopoledne, pro individuální návštěvy veřejnosti pak byl vyhrazen zbytek dne. A auta se na atypicky poloprázdném parkovišti na louce nad památníkem skutečně v dalších hodinách jen střídala.

Eduard Stehlík, vojenský historik, v rozhovoru pro Deník připustil, že Ležáky jsou letitě ve stínu Lidic, ačkoliv je postihl svým způsobem tragičtější a hrdinštější osud.

„Lidice byly jednak první, jednak byly větší a navíc v blízkosti Prahy. A sami Němci jejich vyhlazení výrazně zpropagovali, staly se symbolem. Až poté si uvědomili, že to s mediálním humbukem přestřelili. Ležáky už proto vyhladili ve větší tichosti,“ uvedl Stehlík.

Přílišná propagace Ležáků se podle něj nehodila později ani komunistům, protože ty byly narozdíl od Lidic skutečně napojeny na západní odboj.

Osud obou osad

Bývalá kamenická osada Ležáky s 54 obyvateli sloužila za druhé světové války jako úkryt parašutistů skupiny SILVER A s radiostanicí Libuše vyslané z Londýna.Osud osady se naplnil 24. června 1942, kdy do Ležáků vtrhli němečtí nacisté. Všichni obyvatelé kromě dvou dětí byli zavražděni, osada vypálena a srovnána se zemí. Desetkrát větší Lidice byly vyhlazeny přesně o dva týdny dříve, ty ale bezdůvodně. Nacisté zavraždili jejich 340 obyvatel, přežila pouze část žen a dětí.