Jak tato tradice vznikla?
Vznikla zdravým naštváním, kdy můj kamarád Honza Tvrdík (v současné době létá jako 4. pilot bývalé „chrudimské čtyřky"), kterému jsem pomohl se dostat na Mistrovství světa v letecké akrobacii v Jihoafrické republice, zaletěl v první disciplíně druhé místo. Poté jsem začal zjišťovat, zda neexistuje sport pro vrtulníky a našel odkaz na Mistrovství světa v Polsku. Od té chvíle už vše jelo jako rozjetý vlak – uspořádali jsme 1. Mistrovství ČR, odjeli se čtyřmi posádkami na MS, poté létali na 4. World Air Games v Dubai, létali jsme v Anglii… Před týdnem jsme přijeli z Běloruska s medailemi za první místo. Cítíme se zavázáni v tradici pokračovat a věřím, že získáme pořádání příštího Mistrovství světa v roce 2018.

Kolik disciplín podhořanské víkendové klání má a které patří k neobtížnějším?
Budeme létat 6 disciplín. Součástí mistrovství jsou čtyři disciplíny: navigace, přesnost visení, vedení Fenderu a slalom. Pro piloty je volitelnou disciplínou ukázka umění pilota zaujmout publikum – tzv. freestyle a jednu disciplínu jsme si vymysleli. Bude to otevírání a servírování piva pomocí vrtulníku. Za nejobtížnější považuji slalom, kdy jde nejvíce o souhru v posádce a musí se létat co možná nejrychleji a nejpřesněji.

Je let vrtulníku těsně nad zemí pro pilota obtížný? Nemůže dojít k havárii stroje?
Létáme ve výškách 2-11 metrů nad zemí. Není to tedy těsně nad zemí, jak by se mohlo zdát. Pro pilota vrtulníku je s rostoucí výškou přesné létání obtížnější, protože se vzdaluje pevný bod na zemi (například trs trávy), podle kterého polohu vrtulníku upravuje. K havárii stroje dojít může, nicméně dosud na těchto soutěžích nedošlo k žádné nehodě. Bylo to první, co jsem zjišťoval od zahraničních pořadatelů.

Jak zajistíte bezpečnost diváků?
Při soutěži dodržujeme přísné letecké předpisy, například dodržování bezpečné vzdálenosti od diváků. Piloti patří k profesionálním pilotům s vysokou disciplínou. Pro piloty s menšími zkušenostmi máme připraveno několikahodinové přezkoušení z teoretických a praktických dovedností. Jejich instruktor rozhodne, zda na obtížnou soutěž mají dostatek zkušeností.

Bude mít mistrovství nějaký doprovodný program?
Budeme mít připravený bohatý program pro děti, letovou ukázku velkých modelů vrtulníků, snažíme se o to aby bylo na obloze stále něco vidět. V sobotu večer po vyhlášení výsledků první části soutěže vystoupí kapela The Golden Big Band Prague a ohnivá show. Vstup na koncert je zdarma.

Opravdu je naděje, že se klání v Podhořanech jednou stane hostitelem evropské nebo dokonce celosvětové soutěže?
Letos v dubnu jsme požádali o pořádání příštího Mistrovství světa v roce 2018 právě na letišti v Podhořanech. O pořádání mají zájem také bělorusové a myslím, že právě to, jak se nám letošní mistrovství povede rozhodne o konání MS u nás. Naše mistrovství navštíví prezident FAI pro vrtulníkové létání. Věřím, že i diváci nám pomohou vytvořit skvělou soutěžní atmosféru.

Patříte mezi zakladatele soutěže, můžete našim čtenářům představit svou profesi a koníčky? Kdo jsou další členové organizačního týmu?
Jsem vojenský pilot vrtulníků W-3A Sokol, Mi-8, Mi-17 a pilot letecké záchranné služby na letišti Plzeň – Líně. Můj koníček je létání. Začínal jsem právě na letišti Podhořany ve čtrnácti letech na větroních. Další koníček jsou moje děti, se kterými trávím maximum volného času. Team se skládá z aktivních členů Východočeského aeroklubu Pardubice, přátel, bez jejíchž pomoci by nebylo možné mistrovství uspořádat.