Zvýrazněné IQ v názvu není náhodné. „Piškvorky jsou jednoduchá hra, proto je stále tak oblíbená, ale musí se u ní myslet a opravdu se soustředit, což v není době není tak časté," poznamenává pořadatel oblastního kolo na chrudimské „obchodce" Daniel Pastera a pokračuje: „Projekt celorepublikového turnaje pak umožňuje hráčům potkat se i s jinými piškvorkáři a zjistit, jak to hrají oni."

Ve více než stovce oblastních kol změřilo síly 1114 přihlášených pětičlenných týmů, a to z řad středoškoláků a žáků 8. a 9. tříd základních škol. Z nich se hráči kvalifikují do krajských kol a odtud vzejdou finalisté, kteří se utkají ve finále 25. listopadu na Masarykově univerzitě v Brně.

Každý piškvorkář nafasoval čtverečkovaný papír o rozměrech 15 x 15 políček. A pak záleželo jen na jeho strategii, taktice, pozornost a odhadování dalších tahů soupeře, aby to byl on, kdo spojí pět stejných symbolů a zvítězí. Trvání duelů tak končilo rychlou porážkou i zuřivým, mnohaminutovým počítáním, které nemělo daleko k mistrovské šachové partii.

Turnaje na SOŠ a SOU v Chrudimi se zúčastnilo 10 týmů po pěti členech. Jeho účastníci se rozdělili do dvou skupin a jejich výherci postoupili do play-off. Když se na papír nakreslilo dostatek křížků a koleček, bylo jasné, že cenné kovy budou brát „domácí.

Vítězný tým SO_URNA (SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim)Zdroj: archiv pořadatelů

1. SO_URNA (SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim)
2. Dohrajem a pudem (SPŠ Chrudim)
3. PIŠQWINS (SPŠ Chrudim)

Na Gymnáziu Josefa Ressela Chrudim se o prvenství utkalo jedenáct družstev piškvorkářů a po usilovném boji se nakonec dokázal na první příčku prosadit domácí Müsli team.

Vítězové z Gymnázia Josefa Ressela - Müsli team.Zdroj: archiv pořadatelů