Na úřední desce města je v současné době vyvěšeno oznámení o zahájení zjišťovacího řízení k posuzování vlivu stavby na životní prostředí. Jako žadatel je zde uvedena firma Unimex Group se sídlem v Praze. „Tentodeveloper navazuje na jednání, které bylo už před dvěma lety. Chce obnovit územní řízení,“ uvádí starosta Chrudimě Jan Čechlovský. I když není příznivcem horečnaté výstavby supermarketů, s obchodním centrem v Píšťovech se smířil. „Územní plán s ním počítá. A navíc: pro město je velice výhodné, že ínvestor do této lokality přetáhne inženýrské sítě, které se potom dají napojit na budoucí rodinné domky postavené v Píšťovech,“ zdůrazňuje starosta.

Když před dvěma lety developerská firma projevila zájem o výstavbu obchodního centra, ve městě se často skloňovalo jméno „Tesco“. Vedení této firmy, která má obchodní dům také v Pardubicích, se ale tehdy proti této zprávě ohradilo. „Nikdo dosud nepotvrdil, jaký obchodní řetězec chce v Píšťovech stavět. Jsou to jen spekulace,“ tvrdí starosta.

close zoom_in

 
Pro obchodní centrum je určena rozvojová lokalita č. 33 dle schváleného územního plánu sídelního útvaru Chrudim.

Obchod ve sladovně neměl mezi zastupiteli podporu

Místostarosta města Roman Málek zhruba před půlrokem intenzivně usiloval o změnu územního plánu, díky které by v chátrajícím areálu bývalých sladoven mohlo vzniknout obchodní centrum. Jeho návrh hlasováním neprošel a budovu v Poděbradově ulici tak ohlodává zub času.
„Říkám si, že je to škoda. Všecho bylo připravené, investor měl velký zájem. Tato lokalita je bezproblémová, obchodní centrum tu mohlo v pohodě stát. Nebo si toto místo dokážu představit k výstavbě rodinných domů,“ říká místostarosta Málek. Námitku zastupitelů, že by obchod v místě sladoven už totálně ucpal dopravně předimenzovanou Chrudim, Málek komentuje slovy: „Teď se znovu otevřela výstavba obchodního centra v Píšťovech. V těchto místech mohou stejně tak nastat dopravní problémy. Zácpy můžeme čekat třeba na křižovatce U Guláška.“ Silnice spojující sídliště U Stadionu s výpadovkou na Slatiňany je podle jeho slov dlouhodobou, a především velmi drahou záležitostí.
Starosta Jan Čechlovský míní, že k zamítnutí změny územního plánu v místě bývalých sladoven došlo z jiného důvodu. „Území se neřešilo jako celek. To byl podle mého názoru hlavní důvod. Nyní už máme zpracovatele nového územního plánu, což je příležitost řešit problém koncepčně,“ vysvětluje závěrem starosta.
 
Místostarosta Roman Málek se před půlrokem velmi snažil, aby prosadil návrh změny územního plánu. Pozval zastupitele přímo do areálu bývalých sladoven, aby jim při semináři záměr vysvětlil za přítomnosti projektanta i investora. Hlasování nakonec ukázalo, že tato snaha ovoce nesklidila. "Myslím, že za tím maličko byla politika," hodnotí Málek situaci s odstupem času.