Vodní zdroje v heřmanoměsteckých Mrdicích jsou dlouhodobě kontaminovány cizorodými látkami. Jímací vrty ale budou nadále využívány. O jejich vyřazení se neuvažuje, neboť se jedná mimo jiné o zdroj požární vody.
Podle heřmanoměsteckého starosty Aleše Jiroutka je ale na obzoru projekt, který by měl zjistit zdroj kontaminace a kvalitu vody do budoucna opět zlepšit.
Současný odběr z vodních zdrojů – vrtaných studní HM-2, V-2 o hloubce 37,5 metrů a 55 metrů se pohybuje mezi jedním až dvěma litry za sekundu po dobu 30 minut denně, čímž jsou škodliviny pomalu vyplavovány z podloží.
„Protože nám není lhostejný současný stav – kontaminace antrazinem, pesticidy a dusičnany, rozhodli jsme se provést analýzu rizik ohrožení jímacího území Heřmanův Městec. Zjednodušeně řečeno: chceme zjistit, jak došlo ke kontaminaci, zda k ní nedochází nadále a jak ji případně omezit, či odstranit, aby heřmanoměstecká voda byla zase pitná.
Pachatel neznámý
Celý tento projekt by nám mohl zaplatit dotační titul z Ministerstva životního prostření České republiky,“ uvádí heřmanoměstecký starosta Aleš Jiroutek.
„Jen pro informaci uvedu několik vytipovaných zdrojů kontaminace. Je to skládka u silnice I/17 V Důlní, skládka Na Vinicích v Klešicích, kotelna sídliště V Lukách a bývalý areál cibulkárny podniku SEMPRA v ulici U Bažantnice. Tady všude bude třeba provést vrty a analýzy, až vznikne mapa, ze které se dozvíme, odkud se to znečištění podzemím táhne, “ upřesňuje Jiroutek.
S podporou státu
Příprava projektové dokumentace a vlastní vyhotovení vrtů přijdou podle starosty zhruba na osm milionů korun, šance na získání dotace v plné výši požadovaných nákladů je však podle Jiroutka velmi dobrá.
„Podařilo se nám již získat podpůrné stanovisko Ministerstva životního prostředí, takže bychom měli být úspěšní. Město by nemělo platit ani korunu,“ potvrzuje starosta. (man)