Za jedním z redakčních notebooků usedl plastický chirurg Robert Remeš. Skalpel na více než hodinu vyměnil za klávesnici a s chutí se pustil do odpovědí na dotazy, které mu on–line zasílali čtenáři Chrudimského deníku. Jak se můžete sami přesvědčit, většina z nich se samozřejmě točila kolem plastické chirurgie.
Pokud vás toto téma více zajímá nebo máte nějaký konkrétní problém a nestihli jste se zeptat, nemusíte zoufat. S doktorem Remešem připravujeme pravidelnou poradnu, která je určena právě pro tento účel. Své dotazy můžete zasílat anonymně na adresu chrudimsky@denik.cz.
Dobrý den, jsem překvapená, že se plastická chirurgie zabývá i kožními nádory. Můžete mi, prosím, vysvětlit co vše plastická chirurgie řeší za zdravotní problémy? (Iva Pulpánová)
Dobrý den, plastická chirurgie se zabývá zdravotní problematikou a estetickou chirurgií. Do první kategorie spadají mimo řešení kožních nádorů i operace některých vrozených vad, poúrazových stavů, operace onemocnění a úrazů rukou, rekonstrukční zákroky - např. po odstranění prsu, proleženin apod. Druhá skupina, mediálně zajímavější, obsahuje estetické zákroky - např. operace obličeje, víček, prsů, břicha, liposukce, výplně měkkých tkání, aplikace botulotoxinu apod. Vím, že některá pracoviště se specializují buď na jednu nebo na druhou skupinu. Já se však zabývám oběma kategoriemi.
Dobrý den, pane doktore. Jak nahlížíte na solárium? (Helena)
Dlouhodobé používání solária nepovažuji za ideální. Nevěřte reklamám firem, které tvrdí, že právě UV záření jejich přístroje neškodí. Statistické údaje naprosto jasně dokazují souvislost mezi nárůstem zhoubných nádorů kůže spolu s nárůstem obliby solárií. Otázkou také je, jak jsou přístroje kontrolovány a servisovány.

Chtěla jsem se zeptat, zda se při zvětšování prsu dá zvětšit pouze jedno (v případě, že má žena jedno větší než druhé, tak aby se to srovnalo)?
(čtenářka)
Samozřejmě, že ano. Je to relativně časté trápení pacientek, a proto ho poměrně často řeším.

Jaká prsa preferujete?
(Jebub)
Ženská.

Mám malá ňadra. Přemýšlím o jejich zvětšení. Nemůže dojít při operaci k poškození mléčných žláz?
(Patricie)
Při některých operačních přístupech prochází řez žlázou. Vždy se však toto poranění zhojí tak, že při mamologickém vyšetření nebo kojení nepůsobí žádný problém.

Odbočuji sice od tématu tohoto onlajnu, ale zajímalo by mě jestli sledujete fotbalové MS? A jestli ano, tak koho byste tipnul na mistra světa a jak se vám líbí zvuk trubky vuvuzela?
(fotbalista)
Fotbal se hraje na poloviny nebo na třetiny?

Dobrý den, sluníčku se pokud možno vyhýbám a chráním se opalovacími krémy, ale stejně se mi na zádech
objevila taková hnědá skvrnka. Je to jenom nějaká pigmentová změna, nebo bych se měla začít bát? Děkuji za odpověď. (Jana K.)
Nejsem autorita v diagnostice kožních lezí. To je problém dermatologů. Já řeším odstraňování kožních nádorů. V každém případě, pozorujete-li nějakou pigmentovou změnu na kůži, obzvláště v souvislosti se sluněním nebo soláriem, je na místě odborné vyšetření. Kdosi řekl: „Není snadněji vyšetřitelný orgán než je lidská kůže. Každému úmrtí na kožní nádor lze tedy zabránit.“ Tím měl na mysli dostatečnou prevenci.
Poznáte na první pohled a první omak umělá a přírodní prsa? (erotoman)
Poznám-li zvětšená prsa pohledem, myslím, že byla operace špatně provedena. A někdy dokonce poznám, kterým plastikem operace byla provedena. Pohmatem stav po augmentaci samozřejmě poznám častěji. Svým pacientkám na konzultacích říkám, že bych chtěl, aby až půjdou po nuda pláži, muži říkali: „Ta má pěkná prsa,“ a ne „ta má pěkně udělaná prsa.“ Potěší mě, když se s odstupem času dozvím, že nový partner nepozná, že jsme přírodě pomohli.
Robert Remeš poděkoval všem čtenářům za dotazy a rozloučil se s nimi.