Laik se diví, odborník žasne, tvrdívalo se o některých nápadech, které mnohdy lidem vyrazily dech. Přesně totéž platí o plaveckých kurzech, které by kvůli úsporám měly podle ministerstva školství zaniknout. A to proto, že ve školství se má příští rok oproti letošnímu roku ušetřit deset procent nákladů. Naštěstí se zatím tato varianta ještě nepotvrdila.

Faktem ale zůstává, že některé základní školy s financováním plaveckých kurzů již mají problémy, další zaplatí v pozdějším termínu, v jiných už dopravu do kurzů hradí samotní rodiče. „Všechny neinvestiční náklady jsme si hlídali tak, abychom plavecké kurzy pro děti zajistili. Proto také nemáme žádné problémy a děti z druhých, třetích i čtvrtých tříd do Plavecké školy Zéva v Hradci Králové pravidelně jezdí. U nás ovšem s tou výjimkou, že dětem rodiče hradí dopravu do Hradce a zpět domů,“ uvedla ředitelka Základní školy v Chlumci nad Cidlinou Jana Bernartová. Také například žáci ze Základní školy v Libčanech pravidelně na plavecké kurzy jezdí, finanční problémy se jich nedotkly.

„Zatím se o plaveckých kurzech jedná. Ministerstvo školství si naštěstí udělalo průzkum mezi zástupci škol a tři čtvrtiny z nich s rušením plaveckých kurzů nesouhlasily,“ uvedla ředitelka Plavecké školy Zéva Soňa Kejzlarová.

Jak dodala, některé školy jsou opravdu v ohrožení. Ale podle ní by bylo nelogické, aby plavecké kurzy skončily, když se u nás ročně utopí stovky lidí a mezi nimi také děti. Další stovky se pak při koupání zraní tak, že si následky s sebou nesou celý život.

„Zákonitě jsme o situaci kolem plaveckých kurzů hovořili. Jedna z možných variant je, že by rodiče na kurz připláceli – ročně dvě stě korun. Je to lepší, než kdyby museli kurz platit celý. Pevně ale věřím v další spolupráci s hradeckou radnicí, která nám opravdu vychází vstříc a s pomocí krajského úřadu Královéhradeckého kraje, který je naším zřizovatelem. Náš výcvik má logiku, děti se tu naučí vše, co potřebují, nedělá to žádný laik,“ doplnila Soňa Kejzlarová.

Však se jim také zatím nestalo, že by plavecký kurz některá ze škol odmítla.