„Pracovní kolektivy zahrnují významnou část populace a dochází tam k fluktuaci vysokého počtu osob. Je proto nutné vyvinout maximální snahu, aby se v nich minimalizovalo riziko šíření nákazy. Proto jsme zavedli povinné testování v zaměstnání, a to u všech osob,“ představil důvod testování mluvčí Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.
U jednoho z největších zaměstnavatelů v Moravské Třebové, firmy REHAU souviselo testování s běžnou agendou. „Snažíme se vyhovět platné legislativě, takže testujeme a samozřejmě máme nějaké záchyty, v rámci jednotek. Testy děláme dlouhodobě, takže zaměstnanci jsou zvyklí,“ uvedl za firmu Ivan Viktořík s tím, že jednotky pozitivních měli i před plošným zavedením testování.

Mluvčí firmy Foxconn v Pardubicích Pavel Kožený konstatoval, že ve firmě dodržují testování jako součást povinných opatření. Konkrétní údaje o výsledcích testování ale společnost nesděluje.
Dle ředitelky epidemiologického oddělení krajské hygieny Olgy Hégrové sbírá údaje o výsledcích testů ve firmách dispečink chytré karantény v Praze. S výsledky se tedy krajské hygienické stanici zaměstnanci a firmy nesvěřují. Většinou vědí, co v případě pozitivity dělat. „Lidé byli informovaní dobře, spíše volali kvůli technickým údajům, tedy kam a jak se co vkládá,“ uvedla Hégrová.

Podle informací Deníku plošné testování ve firmách větší komplikace zatím nezpůsobuje. Zaměstnanci se testují bez problémů a v případě pozitivního výsledku vědí, co dělat.
Od plošného testování si Ministerstvo zdravotnictví slibuje lepší přehled o pandemické situaci. „Díky testování dětí ve školách a zaměstnanců ve firmách dokážeme mít přehled o šíření a vývoji viru v populaci,“ sdělil Jakob.