V našem kraji vloni onemocnělo invazivním pneumokokovým onemocněním (IPO) 18 lidí, čtyři z nich dokonce zemřeli. Počet nemocných byl téměř čtyřikrát vyšší než v roce 2016, kdy hygienici zaznamenali jen pět nákaz.

Riziko lze ale snížit očkováním, které dětem a seniorům nad 65 let hradí zdravotní pojišťovna. Upozornil na to Pavel Gejdoš ze společnosti Medica Health-world, která se zabývá marketingem ve zdravotnictví.

U dětí je očkování hrazeno za podmínky, že jsou všechny dávky základního schématu aplikovány do 7. měsíce věku dítěte a 1 dávka přeočkování do 15 měsíců věku.

„Vakcinace je nejúčinnější prevencí, i když nepostihuje všechny kmeny. Rizikové skupiny se však vyplatí aktivně vyzývat k očkování,“ řekl lékař Vladimír Molnár z plicního oddělení pardubické krajské nemocnice.

Zvýšené riziko onemocnění se týká především lidí trpících jiným chronickým onemocněním, například cukrovkou, astmatem či chronickým onemocněním srdce.

Povědomí o závažnosti zápalu plic je v Česku nízké a jen málokdo se obává rizika onemocnění.

„Čtrnáct procent respondentů nedávného výzkumu PneuVue v Česku si myslí, že automobilové nehody způsobují nejvyšší počet úmrtí v zemi. Ve skutečnosti zápal plic způsobuje téměř třikrát více úmrtí než dopravní nehody. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2005 na pneumokokové infekce ročně zemře 1,6 milionu lidí na celém světě,“ varuje Pavel Gejdoš ze společnosti Medica Healthworld.

Zápal plic se nevyhýbá nikomu, nedávno na něj zemřel například manžel dánské královny, korunní princ Henrik.

Inkubační doba pneumokokového onemocnění je jeden až tři dny. Má prudký začátek s vysokou horečkou, kašlem, bolestí na hrudi a dušností. Největší výskyt onemocnění je v zimě. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od přenašeče.