Odborná porota Nadace Partnerství posuzovala celkem šestašedesát přihlášených stromů a vybrala desítku finálových soutěžících. Budou usilovat o titul Strom roku České republiky 2024.

"Máme z toho velkou radost. Dub stojí nedaleko a dá se říct, že je to dominanta naší obce, na kterou jsou lidé hrdí," řekla Deníku vedoucí učitelka MŠ Lukavice Martina Doležalová.

close To je on, dub letní z Lukavice. Porota ho vybrala do desítky finalistů ze 66 nominovaných. info Zdroj: Nadace Partnerství zoom_in To je on, dub letní z Lukavice. Porota ho vybrala do desítky finalistů ze 66 nominovaných.

Inspirací k přihlášení do ankety se stala hruška v poli z Mrákotína, která reprezentovala Českou republiku na evropském finále a v těžké konkurenci se umístila na krásném páté příčce.

Stáří lukavického dubu je odhadováno na 770 let, jeho výška je 31 metrů a obvod kmene 7,1 metru. "Aby děti strom objaly, musí jich být plná třída," usmála se učitelka.

Letošní hlasování odstartuje 22. července na www.stromroku.cz a potrvá 11 týdnů: týden za každý strom plus závěrečné superfinálové kolo pětky finalistů s nejvíce hlasy. Stromy se veřejnosti postupně představí v krátkých videospotech moderovaných Vladimírem Kořenem, za jejichž vznikem stojí tým minerální vody Ondrášovka, která je dlouhodobým generálním partnerem ankety.

"Finalisty a Stromy hrdiny čeká v následujících týdnech focení a společné setkání komunit, na které bude Nadace Partnerství průběžně zvát," potvrdil tiskový mluvčí nadace David Kopecký.

Letošní ročník ankety se koná pod záštitou ministra životního prostředí a za podpory Státního fondu životního prostředí.

„Ocenění Strom hrdina poukazuje na konkrétní situace, kdy stromům hrozí bezdůvodný zánik. Nejčastější příčinou je výstavba v obcích. Ministerstvo životního prostředí proto připravuje zásadní zlepšení zákonné ochrany stromů. Inženýrské sítě už dál nebudou automaticky dostávat přednost před stromy. Možná ubyde hrdinů, ale přibyde zdravých stromů, které zvláště ve městech tolik potřebujeme,“ podotkl Daniel Vondrouš, koordinátor pro spolupráci s neziskovým sektorem z Ministerstva životního prostředí.

Lukavický dub stál na nádvoří tvrze tehdejšího pána, který vlastnil i další stavby v kraji. Památný dub chtěla správa auersperského velkostatku v období před 1.světovou válkou zlikvidovat, to však úřad nedovolil. Velkostatek tedy chtěl dosáhnout svého cíle tím, že nechal od stromu odvážet desítky fůr hlíny, ani tak se nepodařilo již tehdy velmi vzrostlý strom zničit. Velký úbytek zeminy je patrný do dnešního dne. Jeho pamětihodnost si jistě zaslouží úctu a hlavně úsilí k zachování jeho existence pro další generace.