Které historické osobnosti si vážíme nejvíce? Pokud bychom největšího z Čechů zvolili podle toho, kolik ulic v českých, moravských a slezských městech nese jeho jméno, vítězem by se stal „učitel národů“ Jan Amos Komenský. Jmenuje se po něm 473 ulic či náměstí po celé zemi.

Deník to zjistil v analýze názvů více než 80 tisíc tuzemských ulic, kterou provedl u příležitosti 100. výročí vzniku Československa.

Nejen Nivnice
„Vzdělání je hodnota, kterou asi nikdo nezpochybňuje. A tak je přirozené, že jméno jejího reprezentanta Jana Amose Komenského je první volbou, zvláště pokud je v blízkosti škola,“ hodnotí analýzu pojmenování ulic jazykovědec Karel Oliva.

Ilustrovat se to dá na příkladu Nivnice na Zlínsku, tedy obce, kde se jeden z největších vzdělanců všech dob před necelými 426 lety narodil. Komenského ulice je ta, v níž se nachází základní a mateřská škola (taktéž pojmenovaná po nejslavnějším rodákovi).

Husinec i Tyršův Děčín
Druhou příčku mezi historickými osobnostmi v počtu ulic, náměstí či tříd drží mistr Jan Hus. Kněz, reformátor a kazatel dal jméno 433 z nich.

A ano, Husova ulice nemůže chybět ani v jeho rodišti, jihočeském Husinci.

Třetí pozici drží obrozenec a spoluzakladatel Sokola Miroslav Tyrš se 405 ulicemi. I on má tu „svou“ ve městě, kde se jako Friedrich Emmanuel Tirsch narodil, tedy v Děčíně.

Ilustrační foto.
Názvy ulic v Pardubicích? Málo rodáků

Mnoho ulic v tuzemských městech získalo názvy přejmenováním po vzniku samostatného Československa. Nicméně toto pravidlo neplatí absolutně.

„Jména českých velikánů se prosazovala do místních názvů už dlouho před rokem 1918. Rozdíl proti dnešku byl ten, že se názvy dávaly ještě po žijících osobách – tady už se tradice proměnila,“ poznamenává jazykovědec Oliva.

„Zahradní“ dominuje
Když se přestaneme soustředit jen na historické osobnosti, zjistíme, že nejvíc ulic v tuzemských městech nese název Zahradní (693) před Krátká (589) a Nádražní (517).

Což je logické, neb jak uzavírá Oliva: „V nejstarších dobách se pojmenování ulic vytvářela samovolně: místo, kde se prodávalo uhlí, dostalo přirozeně název Uhelný trh.“

Ulicím vévodí Havlíček  
Chrudimsko – Česká historie ukázala, že při pojmenování ulic je dobré sázet na dalekou historii. Stálicemi na Chrudimsku jsou tak Havlíček, Jirásek nebo Palacký.

Podle statistiky stojí na prvním místě v okrese Karel Havlíček Borovský – Havlíčkových ulic je v chrudimském okrese hned osm. Stříbrnou příčku obsazuje Alois Jirásek, po něm lidé pojmenovali na Chrudimsku sedm ulic. Další osobností, která v minulosti nevadila žádnému režimu, je Jan Hus, jehož jméno nese šest ulic v okrese. Dále následují Komenský, Tyrš, Smetana a Palacký, po kterých je na Chrudimsku pojmenováno pět ulic. Na stejné úrovni si stojí Božena Němcová s otcem a synem Masarykovými (3 ulice v okrese) a žebříček pořadí uzavírá Jan Žižka, pro jehož jméno se rozhodli obyvatelé dvou obcí.

Patriotismus je v pojmenování ulic znát. V našem regionu je velmi časté pojmenování po chrudimském rodákovi Josefu Resselovi. Svou stopu na Chrudimsku zanechal i Karel Václav Rais, který učil v Trhové Kamenici. Jeho jméno zdobí tamní náměstí, ale i několik ulic v okrese.