Prázdninový program na zřícenině hradu Lichnice pokračoval v uplynulém víkendu.

V sobotu si pro sebe a pro své hrůzné řemeslo zabral nádvoří hradu mistr kat. „Popravovalo se, kat na přání dělal z malých lidí velké a z velkých malé. Klevetivé ženy skončily v kládě a zlodějům byl vypálen potupný cejch," komentovala dění kastelánka hradu Ivana Matyková.

Po „katovském" programu večer následovala přednáška hvězdáře Petra Horálka, jenž se dlouhodobě zabývá studiem vesmírných těles a spojitostí vesmíru s naší planetou. Přednášku nazvanou „Hvězdné nebe nad Lichnicí" pak doplnilo pozorování ztemnělého nebe za pomoci hvězdářského dalekohledu.

close Na Lichnici zavítal kat. zoom_in

Tajemný vesmír

Hvězdář Petr Horálek na přednášce poutavě vyprávěl o počátcích vesmírného výzkumu a v dalekohledu ukazoval například Saturn a Měsíc. Zajímavé poznatky si každý odnášel domů a nejvíce nadšené odcházely děti, neboť si snad poprvé v životě uvědomily, že světlo některých hvězd k nám letí tisíce, miliony ba i miliardy let. „Obloha s hvězdami přitahuje snad každého, kdo ji uvidí. Vyvolává v nás vnímání pocitu nekonečna a času. Je to magický okamžik, kdy sledujeme pokorně množství zářících hvězd, které vidíme třeba jen jednou za život," říká kastelánka Ivana Matyková. „Člověk od nepaměti je poutníkem krajinou a dovede si svá pozorování náležitě vychutnat. Už civilizace před námi, se nechávaly unášet hvězdami a byly posedlé vesmírem. Lidé vždy hleděli k hvězdám s otázkami. Dnes už lidé opustili Zemi a vstoupili do volného prostoru. Brána vesmíru se nám otevřela," upozornila kastelánka.

Léto na Lichnici je v plném proudu a pro příchozí bude o prázdninách připraveno ještě několik akcí. V podvečer prvního srpnovém dne například dojde na nádvoří hradu na cvičení powerjógy a na meditace pod vedením dvojice zkušených lektorek.

Jak kastelánka Ivana Matyková připomněla, asi by léto na Lichnici nebylo létem, kdyby na hrad nedorazili i historičtí šermíři s ukázkami středověkého života. „Tentokrát se tu budou producírovat pro pobavení návštěvníků 8. a 9. srpna " sdělila kastelánka

Vzhůru do sedla!

Dětem i dospělým milovníkům koní bude určený program připravený na sobotu 15. srpna, kdy lichnické nádvoří ožije odpoledním dusáním kopyt koníků Primy a Máši.

V sobotu 22. srpna se hrad změní v „Pohádkovou a strašidelnou Lichnici" a program tohoto dne bude další vzpruhou pro bezbřehou dětskou fantazii. V 16 hodin se totiž hradní nádvoří promění v tajuplný svět nadpřirozených bytostí se spoustou strašidel a děti si navíc budou moci prohlédnout i práci kováře a malý jarmark. Další program se uskuteční 26. září půjde o pochod po stopách sirotčích obléhatelů Lichnice

„Léto vrcholí a mnozí stále ještě uvažují, jak strávit volný čas. Jednou z takových možností je poznání krásy našeho kraje, Železných hor a blízkého okolí. Nové, ale možná i opakované zážitky v nás jistě zanechají silné emocionální vzpomínky, které lidského ducha zušlechťují a kultivují. A vydrží vám o to déle, čím budou přínosnější, užitečnější a nezvyklejší. K tomu jistě mohou napomoci romantické ruiny středověkého hradu Lichnice, ležící v srdci Železných hor. Přijďte si užít volno na hrad s dětmi. Léto a prázdniny jsou pro to ideální dobou!" vyzývá kastelánka.