V zelenající hromadě travních drnů spatříme i zabořenou vysloužilou pneumatiku z nákladního auta. Většina plochy tak připomíná doby, kdy se zde nacházela sběrna druhotných surovin.
Změnily se snad plány chrudimské radnice, jejíž minulé vedení uvažovalo o možném zvelebení celé lokality a o jejím organickém napojení právě na sousední park? Chrudimský starosta František Pilný vysvětluje, že tomu tak není. „Plocha je nyní využívána pro dočasné uložení materiálu, který se nahromadil v souvislosti s probíhajícím odbahňováním říčního náhonu v parku Střelnice. Po dokončení prací bude místo zase čisté,“ ujišťuje starosta.
Samotná revitalizace náhonu v parku Střelnice, zahrnující kromě jeho odbahnění i rozličné terénní úpravy, má být podle smlouvy dokončena do letošního 22. dubna. Takže poté by měla být plocha opět v původním stavu.
Chrudimský starosta připomněl, že bez ohledu na současnou situaci pokračuje také průzkum, který má za úkol odhalit případný výskyt cizorodých chemických látek v podloží bývalé sběrny.
Od plochy bývalé sběrny se podél toku řeky Chrudimky táhnou další pozemky, jež dlouhodobě využívá Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Cestáři zde mají uložený například posypový inertní materiál. Chrudimská radnice se kdysi netajila ani svým záměrem přičlenit i toto území k plochám města využívaným pro volnočasové a rekreační účely. To ale nebude tak snadné. „Máme na městě asi dva roky starý dopis, který nám tehdy cestáři zaslali. Uvádějí v něm, že mohou prostor uvolnit, jestliže město Chrudim najde a vytipuje pro skládku inertního materiálu nějaký jiný pozemek. Od této doby ale žádný další posun nenastal,“ uzavírá František Pilný.
Probíhající odbahňování náhonu s sebou přináší i nárazové uzavírání a otevírání samotného parku pro pěší a cyklisty. „Už si na to dám pozor. Kvůli uzavírce ve směru od Blehovska jsem si na kole hodně zajela a docela mi přitom mrzly ruce na řidítkách,“ svěřila se Deníku jedna chrudimská cyklistka.