Houbařská sezona se podle mykologů začíná slibně rozjíždět. Stále lépe se daří jarním houbám a rostou už také hodnotné letní druhy. Díky příznivému počasí se v některých místech objevily hřiby, klouzky nebo křemenáče. Nejlepší situace je v nížinách a středních polohách.

Vede hřib kovář

„Tento týden začaly růst také hřibovité houby, holubinky, muchomůrky nebo čechravky. Zatím vede hřib kovář, který byl již opakovaně nalezen, zejména v teplejších oblastech, jako je například Polabí,“ říká Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Podle jeho slov už jarní houbaři našli také klouzky a hlášeny jsou i křemenáče. „I když tyto nálezy jsou zatím sporadické, v příštích dnech se očekává zlepšení.“

Landa dodal, že stále dominují jarní houby. „Čirůvka májovka jasně vede. Je to skvělá houbička, která vyrůstá v trávnících na okrajích lesů, v prosvětlených lesích listnatých i mimo les. Následuje ji závojenka podtrnka. Je jedlá a ve svém rodě je prakticky výjimkou. Vyrůstá na jaře a má vazbu na trnky, hlohy a ovocné stromy,“ vysvětlil.

Na jaře se podle něj tyto houby mohou sbírat a jsou využitelné. Upozornil ovšem, že jsou vhodné jen pro houbaře, kteří je dobře znají. „V červenci a dalších měsících vyrůstají v lese závojenky jedovaté,“ varoval.

Mykolog zároveň upozornil na stále hojnější růst jedovatých hub. „Pečárka zápašná začala v tomto týdnu dominovat. Od dalších pečárek, neboli žampionů, se liší zejména nepřítomností příjemné anýzové hořkomandlové vůně,“ uvedl. Od jedlých druhů se zároveň odlišuje žlutou oxidací při poškrábání. „Před touto houbou varujeme, stejně jako před čechratkou podvinutou, která začala růst. Je to nebezpečná houba,“ zdůraznil. Dodal zároveň, že začaly růst také muchomůrky. „Objevila se muchomůrka slámožlutá, roste třepenitka svazčitá i bedly zahradní, u kterých není vyjasněna jedlost,“ uvedl.

Podle Landy bude další růst hub záviset na přísunu vláhy a tepla. „Zatím je vláhy dost a teploty neklesají k nule. Chladnější noci ovšem odložily růst letních hub asi o dva týdny,“ dodal.