Zatímco mnozí si stěžují, že jaro doposud skoro žádné nebylo a ve středu teploty ani v nížinách nepřesáhly deset stupňů, podle Zdeňka Mrkvici z královéhradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu jsme si v posledních několika letech pouze zvykli na výjimečně teplá jara.
„Zažili jsme teplá a výrazná jara, a lidé si myslí, že to je trvalý trend. Jenže ono nikoliv. Květen byl chladnější, ale nijak extrémně. Výjimečný byl jen v množství srážek. Spadlo jich o 50 až 80 procent nad dlouhodobý průměr,“ řekl Mrkvica.

A tvrdí, že sám zažil deštivější a ještě studenější jara.

„Čím je letošní jaro ovšem charakteristické, je převládající východní a severní proudění, na rozdíl od obvyklého jižního a západního. Tato cirkulace nám letos právě přináčí chladnější a deštivější ráz počasí. Ale i to tady není poprvé,“ dodal Mrkvica.

Zpochybnil rovněž názory, že počasí letos ovlivnil popílek z vybuchlé islandské sopky. Ve vyšších vrstvách atmosféry se podle něj totiž popílek vůbec neobjevil.

Pravdou je, že nijak abnormální nebyla ani letošní zima, o které přitom panuje mínění, že patřila mezi nejtvrdší. Teplotami byla téměř průměrná, výjimečná byla jen v množství a délce trvání sněhové pokrývky. Z dlouhodobých meteorologických charakteristik nijak nevybočil ani březen a duben. Ten byl dokonce o stupeň teplejší, než činí dlouhodobý průměr.

Ale pozor: na víkend se má konečně udělat hezky. Bude teplo a slunečno.