"Jeví se nám jako nepochopitelné, že se někdo pohoršuje nad avízem mírové akce na facebookovém účtu Chrudimské besedy a město má potřebu se od ní distancovat. My jsme akci řádně ohlásili, zaplatili jsme městu za výlep plakátů na plakátovací plochy. FB účet Chrudimské besedy jsme nepoužili a chceme věřit, že se na příslušného přispěvatele nerozpoutá hon na čarodějnice," uvedl dnes jeden z účastníků akce Milan Daniel. Reagoval tím na rozhořčení Baboráka a dalších nad uveřejněním avíza na akci městskou organizací Chrudimskou besedou. 

Česká vlajka a v ní napsaná slova básníka Vítězslava Nezvala připomněla staré časy. "Pro náruče a polibky, aby se muž směl v kole točit a zdravá žena dítě počít do starodávné kolíbky, zpívám zpěv míru".

Z pozvánky není zřejmé, kdo České pochody za mír pořádá, v debatě se dokonce lidé dohadovali o tom, zda nejde o hoax.

Ale byla to skutečnost - v Chrudimi se opravdu sešlo kolem padesáti převážně starších lidí, kteří s vlajkami prošli město.

Pochody za mír jsou kritizovány za svou náklonnost k Rusku a šíření dezinformací - například ZDE

"Shromáždění zahájili Lennonovou písní Give Peace a Chance (Dejme šanci míru), která je vnímána jako hymna mírových hnutí. Jak připomněl jeden z místních svolavatelů, ta byla v době svého vzniku reprezentována zejména americkými studenty, vrstevníky vojáků, jejichž rakve se tehdy vracely z Vietnamu. Vysvětlil tím fakt, že dnešní mladí lidé válku znají jen z počítačových her a tragická zkušenost s ní jim bohudík i bohužel chybí," napsal Deníku jeden z účastníků Milan Daniel.

Poznáte ženu ve videu?
Žena v masně ukradla peněženku, pak se jí v Chrasti zbavila. Vše natočily kamery

Účastníci shromáždění zakončili zpěvem československé hymny. "Jestli svět skončí, nebude to kvůli nám, ale kvůli zaslepenosti lidí, kteří propadli nenávisti," padlo na závěr.

Zpívám zpěv míru! Volám vás,
volám vás, lidé, k boji za mír,
v němž ční jak nebetyčný Pamir
Sovětský svaz, Sovětský svaz,
zpívám zpěv míru.
…Chci zpívati o městě měst,
z něhož by byla bez Stalina
jen historická rozvalina
pod věncem Libušiných hvězd,
zpívám zpěv míru.

Pod rozhořčeným příspěvkem Ivana Baboráka se objevila bohatá diskuze, ve které lidé nazvali pořadatele akce rusofily a také připomínali budovatelské básně. Odsuzovali zároveň vedení města Chrudim, že akci podpořilo. Nakonec do debaty zasáhla mluvčí radnice Sylva Drašnarová.

"Ráda bych reagovala - město Chrudim rozhodně není pořadatelem této akce, ani ji oficiálně nepodporuje," uvedla.

Z facebooku Chrudimské besedy pozvánka na pochod míru po nějaké době zmizela. "Mě osobně mrzí, že když už se město distancuje od této akce, proč to neudělá oficiální cestou, ale pod mým příspěvkem," zkritizoval radnici Ivan Baborák.

Podle tvrzení mnohých byl facebook Chrudimské besedy zneužit soukromou iniciativou, která se pochlubila údajnou záštitou města. Lidé volají po sankcích, které by podobným dalším pokusům zabránily.

Nechť utichnou zbraně a promluví lidé. Pozvánka se objevila na facebooku Chrudimské besedy. Město se od ní distancuje.Nechť utichnou zbraně a promluví lidé. Pozvánka se objevila na facebooku Chrudimské besedy. Město se od ní distancuje.Zdroj: Se souhlasem Ivana Baboráka