Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rekreační lesy: žádné asfaltové cesty tam nebudou

Chrudim/Slatiňany - Kdo si představuje rekreační lesy jako přírodní skanzen s asfaltovými cestami a cedulemi upozorňujícími na zákaz vstupu, hodně se mýlí. Tvůrci nové podoby Podhůry postupují při své práci citlivě a nápaditě.

21.2.2008
SDÍLEJ:

Rekreační lesy na Podhůře.Foto: Karel Dvořák

Hlavním inciátorem je město Chrudim, ale jeho partnery jsou i další obce mikroregionu.

„Na své náklady jsme vybudovali malou přírodní tělocvičnu nad Monakem, aktivně se zapojujeme i do plánované rekonstrukce Švýcárny, jež je teď ve fázi projektové dokumentace. Jsme rovněž inciátory vyhlídky Nevyhlídky na Chlumu,“ říká starosta Slatiňan Ivan Jeník.

Pohledský revír

Společnost Městské lesy chce i v letošním pořádat akce pro veřejnost, třeba jarní Otvírání studánek. „Koncem května zpřístupníme rozhlednu Bára, která území turisticky zatraktivní, to bude velká událost,“ slibuje ředitel Městských lesů Zdeněk Odvárka.

Město Chrudim je vlastníkem 452 ha lesa, které mu byly navráceny v r. 1992 v rámci restitucí. Tyto lesní porosty se staly majetkem města během uplynulých několika století.

Královskému věnnému městu Chrudim náležel tzv. Pohledský revír, položený cca 12 km jihozápadně od města. Kdy a jak se stal tento les majetkem města, není známo. Městský úřad v Chrudimi spravoval rovněž tzv. Špitální les, jmenovaný též Podhůří nebo revír Hůra Králové. Výnos z tohoto lesa plynul do špitálního fondu, z něhož byl udržován špitál u kostela sv. Kateřiny v Chrudimi. O založení špitálu není zpráv, avšak dle Patrocinia se tak mohlo stát během 14. století. (První zpráva je z roku 1454.)

Pod správou města

Po navrácení lesů bylo Zastupitelstvem města rozhodnuto, že si své lesy bude spravovat a obhospodařovat město. Za tímto účelem byla založena příspěvková organizace Správa městských lesů Chrudim, kterou od 1. 1. 2005 nahradila společnost Městské lesy Chrudim, s. r. o.

Společnost sídlí v Chrudimi na nové radnici na Resselově náměstí, provozní zázemí má v hájence v Pohledu.

Autor: Romana Netolická

21.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Burgerování s Markétkou.
2

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Z areálu arboreta v Luži.

Komule Davidova přiláká do Hamzova parku a arboreta motýly

Opravy nahrávají snoubencům

Chrudim – Z rekonstruované budovy „nové“ chrudimské radnice na Resselově náměstí zmizelo lešení, ale uvnitř se stále pilně pracuje.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Chrudim – Na chrudimském pracovišti Úřadu práce ČR v Pardubické ulici se v zítra od osmi do jedenácti dopoledne uskuteční první ročník Burzy práce pro osoby se zdravotním postižením.

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení