Pardubicko:

Pro zbytek světa netypický, ale pro Dolní Roveň již tradiční adventní strom, lípa, opět září od pátku 26. 11. 2021 do širokého okolí.

Během listopadu vstřelila pět gólů Pardubicím ve vršovickém Ďolíčku už pražská Slavia. Nyní něco podobného předvedla i Sigma Olomouc. Hanáci v šestnáctém kole nejvyšší fotbalové soutěže vyhráli 5:1. "Rozhodla produktivita Olomouce a výkony brankářů," řekl mimo jiné po utkání Jaroslav Novotný, trenér FK Pardubice.

FORTUNA:LIGA - 16. kolo: FK Pardubice - SK Sigma Olomouc
Trenér Novotný: Situace jsme přehrávali. Pět gólů? Soupeř měl hodně prostoru

Vstup na Pernštýnské náměstí byl v pátečním odpolední smutnější než jindy. Návštěvníka přivítaly pouze vedle sebe rozestavěné dřevěné stánky, z nichž většina byla zavřená. Statečně otevřely pouze tři z nich. V jednom z nich seděla trhovkyně Irena Lániková, která podniká celý život.

Smutný pohled na zavřené stánky na vánočním trhu v Pardubicích.
„Je to pro nás likvidační. Vláda se k nám zachovala sprostě,“ nadává trhovkyně

Chrudimsko:

Zato na Betlémě v Hlinsku mohli lidé mezi roubenými chaloupkami zažít pravou adventní romantiku. Trhovci nabízeli ve stáncích s patřičnými rozestupy krásné vánoční zboží, z nebe se spustila sněhová sprcha a vánoční strom se rozsvítil tak, jak to má v běžných dobách být.

Ale všude jinde adventní jarmarky skončily dřív, než vůbec začaly.

Skanzen na Veselém Kopci. Ilustrační foto
Veselý Kopec: Žádný Mikuláš ani jarmark, jen prohlídky roubenek s respirátorem

Čtenáři na Chrudimsku fotí bílou krajinu. A co vy, byli jste už sáňkovat?

Svitavsko:

v Moravské Třebové ale výrobci o možnost prodat svoje výrobky nepřijdou. Na Facebooku byla krátce po vyhlášení nových opatření založena dočasná skupina Vánoční moravskotřebovské tržiště.

Vánoční Moravskotřebovské tržiště
Vyrábíte, tvoříte, pečete? V Moravské Třebové spustili vánoční trhy on-line

A rekordman Václav Trunec na první adventní neděli rozsvítil svůj vánočně ozdobený dům, který každý rok přiláká tisíce lidí. Podívejte se.

Největší vánoční výzdobu 
v České republice má na svém domě Václav Trunec z Chotovic.
Rekordman z Chotovic rozsvítí vánoční pohádku, místní natahují pásky kolem domů

Skleněný betlém předního českého skláře Jiřího Pačinka je součástí nové výstavy v piaristickém chrámu Nalezení svatého Kříže v Litomyšli.

Orlicko:

Historicky poprvé se v Dobříkově u Chocně sešli místní, aby se pokochali nejen vánoční výzdobou, ale také rozsvíceným betlémem, za kterým nestojí nikdo jiný než dobříkovské ženy.

V pohádce se v sobotu odpoledne ocitl každý, kdo zavítal na rozsvícení vánoční chalupy číslo popisné 15 ve Džbánově u Voděrad na Orlicku. Už po deváté tak pohled na nazdobené staročeské stavení zpříjemnil den malým i velkým milovníkům Vánoc. Vše svítí jen bíle a žlutě, žádné křiklavé barvy. „Žádná Amerika,“ říká muž, který každoročně rozsvěcí svůj dům pro širokou veřejnost.

Ve Džbánově u Voděrad znovu svítí vánoční pohádková chaloupka.
OBRAZEM: Tradiční české Vánoce. Chaloupka ve Džbánově září tisíci světly

Měsíce plánovala vánoční trhy s ostatními ženami z obce. Milota Blažková, rodačka z České Třebové, dala dohromady několik stejně kreativních žen a společně se rozhodly už po druhé zorganizovat kouzelné vánoční trhy nejen pro lidi z obce Přívrat, ale z celého širokého okolí. Chystaly se na ně stovky lidí. Ve čtvrtek se však vládními nařízeními znovu vše změnilo. Zůstaly jen desítky adventních věnců, kila napečeného cukroví a spousta rukodělných výrobků, které zůstaly zabalené v krabicích.

Milota Blažková a jeden z jejích největších koníčků - keramika.
Cukroví prodaly, keramika zůstává v krabicích. Vánoční trhy padly i v Přívratu