Dva podomní prodejci se objevili odpoledne v jednom z bytových domů. Naštěstí kdosi zavolal městskou policii. Díky včasnému oznámení strážníci přistihli dva muže ve chvíli, kdy jejich noví „klienti“ podepisovali smlouvu. Jak se ukázalo, muži bez předchozího ohlášení sjednávali smlouvy o změně dodávky elektrické energie. Strážníci měli důkazní materiál jako na podnose, a tak mohou porušení tržního řádu města Skuteč předat správnímu orgánu k projednání.

V Chrudimi je vždy dlouhou dobu klid, a potom se za jediný den objeví několik hlášení na podomní prodejce elektřiny. „Je třeba ale v první řadě zjistit, zda jde o zaměstnance energetické společnosti, nebo externí spolupracovníky. V prvním případě nejde o porušení tržního řádu města, v druhém už postupujeme případ přestupkové komisi,“ vysvětluje zástupce vrchního strážníka Městské policie v Chrudimi Pavel Hromádko.

Podomní prodejci energií se často vydávají za zástupce velkých firem. „Zazvonili u nás doma a začali po mně vyžadovat smlouvu s tím, že mi dají výhodnější tarif. Ale musí to prý být hned. Pohrozila jsem, že zavolám policii, a hned odcházeli od branky,“ směje se padesátiletá Dana z malé vesničky u Chrudimi.

Bohužel se mnozí lidé nedokážou zachovat tak rázně a mnohdy pustí prodejce do bytu. Pachatelé vydávající se za pracovníky energetických společností jim totiž nabízejí přepsání smlouvy s tím, že za to musí zaplatit. „Nikoho si domů nepouštějte! O případných změnách ve smlouvách se poraďte s rodinou, příbuznými, sousedy. Nikdy se nenechte donutit cokoliv okamžitě podepsat! Požádejte o čas na rozmyšlenou,“ radí tisková mluvčí policie Pardubického kraje Markéta Janovská.

Připomíná také další trik podvodníků. Ti často tvrdí, že si jdou opsat stav elektroměru nebo plynoměru. „V těchto případech si ověřte, že se opravdu jedná o pracovníka energetické společnosti. Nechte si přes kukátko nebo přes dveře s bezpečnostním řetízkem předložit služební průkazy a případně si jejich totožnost ověřte u konkrétní společnosti. Jistě máte i možnost stav měřáku napsat na lísteček a dotyčným ho předat u dveří, následně zatelefonovat nebo poslat mailem. To, že má cizí osoba na sobě montérky s nápisem firmy, ještě neznamená, že se nejedná o podvodníka,“ zdůrazňuje Markéta Janovská.