Jednotlivé akce s podtitulem „Měj rád své srdce“ se uskuteční během měsíce listopadu a prosince v šestnácti městech Pardubického kraje.
EKG – elektrokardiografie, „natáčení srdce“ – je základní vyšetřovací metodou v kardiologii. Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů. Důsledkem snižování pružnosti cévní stěny může být infarkt myokardu nebo cévní mozková příhoda. Prevencí je zdravý životní styl, omezení tučných a sladkých jídel, zvýšení přísunu ovoce a zeleniny a samozřejmě vhodný a zdravý pohyb.

Kromě měření EKG budou mít klienti opět možnost nechat si bezplatně vyšetřit i další rizikové faktory, které signalizují možné srdeční choroby – hladinu cholesterolu a cukru v krvi, krevní tlak i puls, váhu, tělesný tuk, kyslík v krvi k ověření správného dýchání, k posouzení výživového stavu poslouží stanovení Body Mass Indexu (BMI). Všechny naměřené hodnoty mohou v případě zájmu konzultovat na místě s přítomným odborníkem a za péči o své zdraví obdrží od VZP malý dárek.
Doprovodný program pro celou rodinu je zaměřen především na prevenci. Návštěvníci se mohou zapojit do vědomostní soutěže „Poznej své srdce“, děti si vyzkouší malování na téma „ Zdravé srdce“ nebo zdatnost při sportovních disciplínách.

Více o termínech a podrobnostech k jednotlivým akcím projektu Měj rád své srdce – Dny zdraví s VZP najdete na www.vzp.cz nebo na www.dnyzdravi.eu.