Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) datuje propuknutí podzimní epidemie od 1. října letošního roku. Obec, která leží v pardubickém okrese, od 1. října neeviduje žádný případ nákazy covidem. Z 82 obyvatel v současné vlně nikdo neonemocněl. V kraji, který má přes čtyři sta padesát obcí, to je vzácná výjimka.

Situace v kraji

Krajské město od 1. března 2020 zaznamenalo přes 22 tisíc případů onemocnění covid-19
Jen za poslední týden Pardubice zaznamenaly přes devět set případů nákazy. Každý den počty nemocných přesahují stovku.

Čtvrtá vlna stále nejvíce vyčerpává zdravotníky, kteří vyzývají lidi k očkování.

Nenápadná vesnice ze západní části Pardubického kraje se rázem stala premiantem. „Myslím si, že je to především vysokou proočkovaností, která ve vesnici činí 78 procent,“ řekla starostka obce Andrea Faltysová, která dodává, že obec také dodržuje všechny opatření.

V mrazivém prosincovém dni vládne v obci klid, podle slov starostky však vesnice žije normálním životem. Obyvatelé Morašic se nebáli uspořádat třeba tradiční rozsvěcení vánočního stromku. „Bylo nás do sto lidí a dodrželi jsme vládní opatření,“ sdělila starostka.

Žádný speciální recept na obranu proti nákaze obec nemá. „Dbáme o ochranu svých občanů i občané mezi s sebou,“ přiblížila situaci v obci Faltysová. Během celé pandemie se tu dosud nakazilo třicet dva obyvatel.

Zatímco Morašice nemají žádného nakaženého, okolní obce na tom tak dobře nejsou. V každé sousední obce mají minimálně dva výskyty. Nedaleké Chvaletice mají téměř sto padesát pozitivních případů.

Zdravotníci z covidária
Zdravotník z covidária: Nechceme lidi bez očkování odsuzovat, ale nadávají nám

Očkovací kamion v Pardubickém kraji

Lubná, Polička, Svitavy - 8.12
Pardubice- 10.12. , Univerzita Pardubice
Pardubice -11. a 12.12., Jiráskova 29
Přelouč - 14.12.
Pardubice - 15.12., Univerzita Pardubice
Česká Třebová- 16.12.
Choceň - 17.12.
Holice - 18.12
Chrudim - 19.12.
Pardubice - 20.12.
Česká Třebová - 21.12.
Červená Voda, Chornice - 22.12.

O očkování však celkově v kraji není takový zájem, jak se čekalo. „Na základě výzvy, ke které se připojili oba premiéři, jsme prověřovali naše aktuální očkovací kapacity v porovnání se zájmem, který v tuto chvíli o očkování evidujeme. Ten je v tuto chvíli takový, že ve stávajících kapacitách jsme schopni tyto zájemce naočkovat v relativně krátkém čase,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.Epidemiologická situace v Pardubickém kraji, 8. 12. 2021Epidemiologická situace v Pardubickém kraji, 8. 12. 2021Zdroj: MZČR

K 29. listopadu mělo v kraji nárok na posilující očkovací dávku 115 tisíc lidí. Valná většina z nich se však do současnosti k očkování nezaregistrovala.

„Ke konci listopadu jsme naočkovali přes 37 tisíc lidí, kteří projevili zájem o přeočkování z necelých 60 tisíc, kteří se registrovali či rezervovali přes centrální systém,“ uvedla náměstkyně Michaela Matoušková s tím, že v rámci uvolňování termínů očkování je stále přihlíženo k věku pacienta.