Za dobu svého působení v organizaci ACET se František Krampota opakovaně dostal do mnoha oblastí zejména rozvojového světa zasažených touto nebezpečnou nákazou. Paletu zážitků a zkušeností si tak přivezl například i ze svých pobytů v Africe. To, co tam viděl, se snaží popsat nejen na svých přednáškách určeným českým školákům, ale způsobem odpovídajícím jejich věku se snaží informovat také děti v mateřských školách. Tady ovšem zvolil formu pohádky.

POMOHL MI KAMARÁD

„Vloni jsem byl oslovený z mateřských škol z různých krajů, jestli bych pro děti nemohl udělat povídání o životě dětí v Africe. Moc se mi to líbilo, tak jsem připravil krátké pásmo, kde promítám fotografie a pouštím videa z různých afrických zemí. Děti tak můžou vidět, jak žijí jejich vrstevníci a podobně," popsal začátek uvedené spolupráce František Krampota.

„Když mě letos oslovily MŠ znovu, tak jsem přemýšlel, jak toto pásmo vylepšit a vzpomněl jsem si na kamaráda loutkoherce Libora Štumpfa a svěřil jsem se mu se svým záměrem: Připravit pásmo pro děti, kde to nebude 'pouze' o vyprávění ze života dětí v Africe, ani ne 'pouze' pohádka, ale spojíme to dohromady. Tak vznikl projekt 'František v Africe', který je vhodný pro děti z mateřských škol a pro děti prvních tří ročníků škol základních," vysvětluje František Krampota.

František Krampota spolupracuje s loutkohercem Liborem ŠtumpfemZdroj: archív Františka Krampoty

Reakce ze strany učitelů jsou podle něj povzbuzující, neboť ti považují představení za autentické, poučné i zábavné.

„Navíc si děti můžou sáhnout na pravé africké korálky, dřevěné výrobky, žraločí zub nebo na kousek legálně dovezené krokodýlí kůže," pokračuje František Krampota. „Například v Holicích se mě ptali, jak ještě víc můžou učitelky dětem tu Afriku přiblížit. Tak jsem jim navrhl uvařit pro děti kukuřičnou kaši. A byla to pecka, děti ji jedly ze společné mísy," usmívá se František Krampota.