Městské muzeum ve Skutči se proto obrací s výzvou na obyvatele města a okolních vsí, aby než nalezené artefakty vyhodí, navštívili s nimi muzeum. Ze zažloutlých listů se může vyklubat nečekaně cenné obohacení sbírek.

Běžný život

Vedoucí skutečského muzea Libor Aksler to ilustruje na zhruba dva týdny starém případu, kdy do muzea přišel jeden obyvatel Skutče se svazkem papírů, které nalezl v domě, který koupil.

„Byly to písemnosti z 20. a 30. let minulého století. Pro dotyčného zcela bezcenné, ale pro nás to jsou unikátní doklady. Byly to třeba účtenky z obchodů, na nichž byl seznam nakoupených komodit a razítko firmy, nebo například osobní korespondence, z níž se dozvídáme, jaké byly ve Skutči zábavy, jaké kapely zde hrály a kolik dorazilo hostů. Je to popis běžného života, ale nám pomáhá dotvářet kolorit a historii města, který už jinak nepoznáme" říká Libor Aksler.

Muzeím obecně poměrně ostře konkurují soukromí překupníci, kteří na inzertních plochách médií často nabízejí za staré artefakty horentní sumy.

„Něco můžeme koupit, ale nemůžeme nabízet takové částky, jako překupníci. Otázkou je, nakolik konkrétní věc ocení a kolik dotyčnému zaplatí. Spousta artefaktů tak postupně mizí z našeho regionu," uvádí Libor Aksler.

Řádově desítky lidí ročně se však na muzeum obrátí a nalezenými artefakty obohatí jeho sbírky. Jeden z největších loňských darů byl např. elektromotor v krytém čtyřkolovém vozíku a muzejníci nyní shání takzvaný stabilák (stabilní motor). Do depozitáře také přibila unikátní sbírka vybavení starého holičství.

Nové výstavy

S prosbou o zapůjčení historických artefaktů se pracovníci muzea obrací na veřejnost také při přípravě výstav. Například loni na expozici o první světové válce zapůjčila řada místních obyvatel fotografie předků ve vojenské uniformě nebo části výstroje.

Na letošní sezónu plánuje skutečské muzeum výstavu věnovanou 140. výročí založení hasičského sboru, a tak uvítá jakékoliv snímky i vzpomínky. Připravuje se také expozice věnovaná pivovarům a hospodám. Vítané jsou pivní podtácky, účtenky, fotografie za zábav a jakékoliv informace vázané k pivovaru na Rychmburku, který dnes již prakticky neexistuje.

LUKÁŠ VANÍČEK