Když vrtulník přiletěl z Brna, šestičlenný tým hasičů byl již připraven v neoprenech. Po pokynech instruktora se záchranáři pustili do výcviku.

Vrtulník Bell 412 je osazen dvěma turbínovými motory, každý o výkonu 1342 kW, za hodinu letu spotřebuje cca 420 litrů paliva. V podvěsu je schopen nést břemeno až do 2,5 tuny.

Motorový člun zavezl tři hasiče k ostrůvku, kde byli vysazeni do vody. Poté přilétl vrtulník a začala simulovaná záchrana osob.

,,Nejtěžší je vytahování hasičů z vody, protože vzdušný vír rotoru je odfukuje a tlačí po hladině pryč. My neustále přelétáváme, vrtulník váží pět tun a musí pod sebe tu hmotnost natlačit," vysvětlil pilot stroje.

Všichni členové týmu se několikrát vystřídali. Během cvičení si vrtulník musel několikrát odletět natankovat na nedaleké parkoviště u stanice profesionálních hasičů Seč, kde na něj čekala cisterna s kerosinem. Výcvik skončil v odpoledních hodinách. Hasiči se s nově nabytými zkušenostmi vrátili do Prahy a posádka se svým strojem odletěla zpět na základnu.

Zdeněk Sasín ml.