Povedená partička byla dopadena díky šetření policistů služby kriminální policie a vyšetřování v Českých Budějovicích. Ti zjistili, že mezi sériemi krádeží peněz z bytů jsou i dva případy spáchané v Chrudimi.

Počátkem září vpustil poškozený do svého bytu v Chrudimi neznámou ženu, která uvedla, že jde provést revizi zařízení bytu. V tomto okamžiku vnikl druhý pachatel do bytu a ze skříně v dětském pokoji ukradl devět tisíc korun. Poté žena požadovala na majiteli finanční částku za provedení kontroly. Majitel jí odevzdal dva tisíce a žena slíbila že tuto částku rozmění a zbytek peněz donese zpět. Avšak žena po obdržení peněz se již do bytu nevrátila. Poškozenému byla celkem odcizena částka ve výši jedenáct tisíc korun.

Druhý případ se stal počátkem listopadu 2009 opět v Chrudimi. A byl stejně jako v předchozí zprávě založen na lidské důvěřivosti. Neznámá pachatelka, pod záminkou, že jde vrátit přeplatek za vodné a provede kontrolu vodoměru, byla majitelem vpuštěna do bytu. Tam jej požádala o rozměnění bankovky v hodnotě 2.000 Kč. Poškozený této žádosti vyhověl, bankovku rozměnil a peníze v obálkách zanechal na stole v kuchyni. Když u bytu někdo zazvonil, šel poškozený ke dveřím. Toho neznámá žena využila a peníze z obálek v částce 6.700 Kč mu během pár okamžiků ukradla.

Z těchto činů jsou podezřelí dva muži ve věku 50 a 22 let a 51letá žena z Ostravy.

„Spisový materiál k oběma případům byl předán na policii v Českých Budějovicích ke společnému řízení, neboť tato povedená partička má na svědomí i další trestnou činnost. Proti podezřelým bylo zahájeno trestní stíhání,“ uvedla tisková mluvčí chrudimského odboru východočeské správy Policie ČR Věra Hamáčková.

Policisté varují občany před přílišnou důvěřivostí. Zejména senioři by si měli dávat pozor na neznámé lidi, kteří se pod různými záminkami dokážou dostat do bytu a v nestřeženém okamžiku připravit obyvatele bytu třeba i o celoživotní úspory.

(ham, ron)