Profesionální instruktoři výsadkové přípravy ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi si naplánovali společný výcvik s instruktory z 18. výsadkového praporu z Polska. Navazují tak na dlouholetou tradici, kdy v rámci spolupráce využívají zkušeností ze zahraničních cvičení. Sdělují si nové poznatky a porovnávají rozdíly ve vedení a zdokonalování výsadkové přípravy vojáků.

ČESKÁ SPECIALITA

„Polští instruktoři si pak mohli vyzkoušet nové české typy padáků s kruhovými vrchlíky OVP 12 SL, jejich řízení a přistání na zem. Tyto padáky si velmi pochvalovali a to hlavně díky jejich ovladatelnosti a komfortu při přistání na zem," prozradil nadrotmistr Pavel Kopecký, starší instruktor výsadkové přípravy 43. výsadkového praporu.

Součástí výcviku byly také seskoky ze 3000 metrů nad Chrudimí. „Při seskocích jsme se zaměřili na spolupráci za volného pádu. Instruktoři vytvářeli česko-polské skupiny a v těch procvičovali zaujímání různých poloh a sestav při volném pádu," uvedl Kopecký.

Ve výšce přibližně 1000 metrů nad zemí si instruktoři musí padáky otevřít sami pomocí výtažného padáčku, který odhazují v dané výšce z ruky. Po otevření padáku nacvičují přistání na přesnost a do omezeného prostoru.

„Jako instruktoři jsme rádi, že jsme mohli opět skákat s našimi polskými kolegy a nyní můžeme naše zkušenosti předávat dál," chválil společný výcvik Pavel Kopecký. (lv, mn)