VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomáhat může každý, stačí k tomu dobrá vůle

Slatiňany, Horka – Děti, které trpí zdravotním postižením, potřebují pomoc nás všech. Uhradit všechny náklady, které jsou potřeba k uspokojivému chodu rodiny, je finančně velmi náročné. I když existují sociální dávky a z části lze kompenzační pomůcky hradit prostřednictvím zdravotní pojišťovny, stále zůstává velká zátěž na samotných rodinách. Postižených dětí žije v našem bezprostředním okolí hodně a my všichni jim můžeme pomoci.

19.10.2017
SDÍLEJ:

Burgerování s Markétkou.Foto: archiv

Příkladem jsou členové Riders Club Black Horses Slatiňany. Motorkáři, drsní chlapi na pohled, ale se srdcem na pravém místě. Jejich projekt Motorkáři pomáhají vznikl na jaře letošního roku. „Náš klub existuje už pět let a akce, které pořádáme, jsou poměrně známé a počet našich kamarádů roste. Uvědomili jsme si, že bychom mohli někomu potřebnému pomoci, a tak vznikl projekt Motorkáři pomáhají,“ vzpomíná na počátky prezident Riders Club Black Horses Slatiňany Miloslav Kubín.

Pro chlapy zasvěcené burácení motoru bylo velmi těžké pochopit, že kilogram umělohmotných víček, kterými se snaží lidé pomáhat postiženým dětem, se vykupuje za šest korun kilogram.

PŘEDÁNÍ ŠEKŮ
O uplynulém víkendu se vydali členové slatiňanského motorkářského klubu na poslední letošní vyjížďku, kterou spojili s předáním šeku vybraným dětem. Jízdy se zúčastnilo kolem sto třiceti motorek a po návratu se všichni shromáždili v soukromém klubu Jiřího Burkoně v Horce, který už tradičně hostí motorkáře výtečnými hamburgery. Poté předali šek Klárce Uchytilové, která onemocněla leukémií a její léčba si vyžaduje značné finanční prostředky. Dívka přijela společně s rodiči stejně jako malá Majdalenka Pivoňková. Ta se mohla pochlubit novým kočárkem, na jehož nákup motorkáři před měsícem přispěli částkou 40 tisíc korun.

„Sbírka Motorkáři pomáhají je legální, vlastníme veškerá potřebná povolení. Na každé naší akci, letos jsme jich měli pět, máme s sebou nášivky a samolepky, které jsme schopni distribuovat i poštou. Je vidět, že mezi motorkáři jsou lidi, kteří pochopili, že pomáhat se má. A ochotně dávají příspěvky, za což jim patří velký dík. Tímto projektem motorkáři dokazují, že nejsou ti, kteří jezdí na silnicích bez mozku a zabíjejí se. Jsou to lidi, kteří mají srdce na pravém místě,“ dodává Miloslav Kubín.

Autorem nápadu projektu Motorkáři pomáhají, je Jakub Vaško, který se stará o webové stránky i facebookový profil. „My sháníme peníze a na druhou stranu dostáváme spoustu pozitivní energie. Když vidíme Majdalenku, jak se na nás v novém a vysoce funkčním kočárku usmívá, víme, že to všechno má smysl,“ říká.

POMOHOU HAMBURGERY
V září otiskl Chrudimský deník článek o malé Markétce z Horky, která má těžké postižení mozku a jejíž rodině pomáhá nadace Dobrý anděl. V Horce shodou okolností žije i Jiří Burkoň, kterému noviny ukázala jeho maminka.

„Rozčilovala se, že stát dotuje darmožrouty a nedokáže pomoci rodině, která to potřebuje. Leželo mi to v hlavě čím dál víc a najednou mě to trklo – umím připravit super jídlo a mé akce mají ohlas. Mám spoustu přátel a známých, co mají srdce na pravém místě, kteří nás podpoří,“ vzpomíná na počáteční impuls Jiří, jehož hamburgery jsou vyhlášené až za hranicemi chrudimského okresu.

Myšlenka pomoci Markétce už dostala konkrétní rysy. Na hřišti u horeckého obecního úřadu se akce „Burgrujeme pro Markétku“ uskuteční v sobotu 21. října od 11 hodin a její součástí bude nejen příprava hromady hamburgerů, ale i drakiáda, soutěže pro děti a další program. „Výtěžek předáme Markétčiným rodičům na místě,“ dodává Jiří Burkoň.

Holčička krátce po narození prošla krvácením do mozku, které mělo za následek jeho těžké poškození. Následovala operace a diagnostika dětské mozkové obrny. Ta způsobuje, že má Markétka postiženou levou stranu těla. Postupem věku lékaři dívence diagostikovali další nemoci – epilepsii a zrakovou vadu.

Markétka potřebuje celodenní péči. Před třemi lety její mamince lékař v nemocnici doporučil, aby zažádala o pomoc nadaci Dobrý anděl. Od té doby jim dárci, Dobří andělé, pomáhají každý měsíc. „Z pravidelných příspěvků se nám podařilo naspořit na speciální elektrickou postel. A nyní šetříme na celkovou bezbariérovou úpravu koupelny, plánujeme rozšířit všechny dveře, aby mohla Markétka projet navozíčku. Za pomoc Dobrých andělů jsme velmi vděční. Bez nich by byla naše situace o mnoho horší. Děkujeme,“ vzkazuje Markétčina maminka Martina.

Sobotní Burgerování pro Markétku potěšilo celou rodinu, na sobotu se všichni těší. Jiří Burkoň věří, že bude počasí této benefiční akci přát, a s potěšením kvituje zájem lidí, ,kteří chtějí pomoci. O uplynulém víkendu ho dojal syn Jiřík, který rozdělal pokladničku. „Podal mně ruku, popřál a říká, tohle máte za Markétku,“ popsal krásný okamžik hrdý tatínek, kterému přejeme zdařilý průběh a vysokou návštěvnost sobotního Burgerování s Markétkou.

BĚH JEN TAK
Stalo se už tradicí, že se v Řestokách na podzim koná Běh jen tak. Benefiční akce spojená se soutěží o nejlepší guláš je určena pro všechny generace a pořádají ji nikoliv jednotlivci, ale obce Řestoky, Trojovice, Zájezdec a Přestavlky. Výtěžek byl tentokrát určen pro tělesně postiženou Klárkou Schinaglovou ze Smrčku na nákup elektrického vozíku. „Povedlo se, vybrali jsme celkem čtyřicet tisíc korun,“ sdělil potěšující zprávu místostarosta Řestok Martin Dian.

Jak v tomto článku zaznělo, výkupní cena umělohmotných víček je velice nízká. Nicméně když se jich nasbírá hodně, dokážou pomoci. Už dlouhá léta je jedním ze sběrných míst redakce Chrudimského deníku. Pravidelně k nám nosí víčka jednotlivci, školy, různé organizace a firmy. Příjemcem je Míša Tereska, který je od narození postižený mozkovou obrnou. Díky tomu, že lidé víčka sbírají, může tento statečný kluk absolvovat pravidelné léčení v lázních Klimkovice, které mu pomáhají. Míša statečně bojuje s postižením a my věříme, že aktivita hodných lidí bude i nadále pokračovat. Děkujeme, moc si toho vážíme!

Autor: Romana Netolická

19.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Nástrojař 13 500 Kč Nástrojaři a příbuzní pracovníci Kovodělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Místo výkonu práce: Kovolis Hedvikov a.s. - Třemošnice 1 a Ronov nad Doubravou - Družstevní 436, NÁPLŇ PRÁCE: montážní, kontrolní, manipulační práce, obsluha strojů a zařízení, obrábění strojních součástí na obráběcích strojích, POŽADAVKY: dobrý zdravotní stav, přednost - praxe v oboru, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: zajištění ubytování, První kontakt učiňte prosím na výše e-mailové adrese.. Pracoviště: Job j-power s.r.o. - kovolis hedvikov a.s., 538 43 Třemošnice. Informace: Rayisa Masis, +420 776 338 599. Výroba - Výroba Montážní dělník 24 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Obsluha CNC lisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Hedvikov 1, Třemošnice., Pracovní náplň: obsluha CNC lisu, čištění forem, kontrola teploty., Požadavky: praxe jako obsluha stroje ve strojírenském průmyslu, ochota učit se novému., Nabízíme: možnost zaučení, práce v klidném kolektivu, v prosperující firmě, odpovídající odměna, klidné pracovní podmínky, ubytování, doprava do práce, oděv a obuv zdarma. , První kontakt učiňte, prosím, na výše uvedeném telefonním čísle nebo na e-mailové adrese, upřednostňujeme zaslání životopisu.. Pracoviště: Lns s.r.o. - hedvikov 1, 538 43 třemošnice, 538 43 Třemošnice. Informace: Jana Nová, +420 601 100 454. Výroba - Výroba Strojní inženýři a projektanti 20 000 Kč Strojní inženýři projektanti, konstruktéři Montér/ka strojních zařízení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VHODNÉ I PRO OZZ., Místo výkonu práce: Heřmanův Městec - Nový Dvůr 913, 538 03 . , POŽADAVKY: Praxe v oboru vítána. Výuční list v oboru strojním nebo elektro a řidičský průkaz skupiny B podmínkou., NÁPLŇ PRÁCE: Montáže jednoúčelových strojů a strojních zařízení., První kontakt učiňte prosím na výše uvedené e-mailové adrese.. Pracoviště: Zj design s.r.o.- heřm. městec, Nový dvůr, č.p. 913, 538 03 Heřmanův Městec. Informace: Zuzka Radiměřská, . Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 200 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hedvikov 1, Třemošnice. , První kontakt učiňte prosím na výše uvedeném telefonním čísle v PO, ČT od 9 do 11 hod.. Pracoviště: Penlirin s.r.o. - kovolis třemošnice, 538 43 Třemošnice. Informace: Oleksij Koval, +420 776 383 333.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závod prověřil sílu, odhodlání a vytrvalost
15

Závodní test fyzické i psychické kondice v Chrasti

Fotbal - ilustrační foto

Načešice daly pět gólů béčku Ústí nad Orlicí

Přestřelka. Holice si vyšláply na lídra

Pardubický kraj - O víkendu pokračoval svým sedmým kolem krajský fotbalový přebor. Jaké jsou výsledky?

Noční vichr vyhnal hasiče do terénu víc než osmdesátkrát

Pardubický kraj - Noc z neděle na pondělí ve znamení orkánu Fabienne.

Pardubičtí mladíci loupili v Trutnově

Východní Čechy - Fotbalová divize C: Derby v Náchodě rozsoudily penalty.

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 22. až 23. září 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT