Dvě hodiny cvičení

Míša Tereska z Chrudimě se narodil v 30. týdnu a byť průběh těhotenství nenaznačoval jakýkoliv problém, na svět si přinesl dětskou mozkovou obrnu. Od narození Míša podstupuje pravidelná cvičení a rehabilitace, které mu mají boj se zákeřnou nemocí usnadnit a její následky zmírnit. Skoro dvě hodiny cvičení denně pomáhají k drobným pokrokům.

„Cvičení je rozloženo do tří částí. Po ránu jde o protažení, průběžně přes den posilování a odpoledne soustředěné hodinové protažení s posilováním. Je to neskutečné, co takový človíček musí podstupovat, aby měl šanci na lepší život. Kromě toho za těch šest let podstoupil nespočet vyšetření, botulotoxinových injekcí, rehabilitací a tři vážné operace. Kvůli tomu má ostatně docela panický strach z bílých plášťů," říká Míšův tatínek Michal Tereska.

Operace se týkaly Míšových očí a dolních končetin. Lékaři však straší s dalšími, a to zejména v partiích kyčelních kloubů a dolních částí končetin. Pro chlapcův boj a případné oddálení operací jsou nejúčinnější speciální rehabilitační centra nacházející se v Piešťanech nebo v sanatoriu v ostravských Klimkovicích. Obě jsou značně finančně náročné.

„Na Slovensku chtějí za 14 dní 75 tisíc korun, rehabilitace v Česku stojí 65 tisíc za čtyři týdny. Proto se snažíme neustále shánět sponzory nebo získávat finanční prostředky jinou cestou, a tou je právě možnost v podobě plastových víček," vysvětluje Míšův tatínek.

Víc lidí víc dokáže

Existují firmy, které plastová víčka vykupují. Rodina Tereskova ale sama nemá šanci nasbírat množství, které by pobyt Míši v sanatoriu mohlo uhradit. Pro představu na jeden chlapcův pobyt v sanatoriu je třeba asi patnáct tun víček, což je kolem pěti milionů kusů!

V tento okamžik se do sbírky zapojuje Chrudimský deník. Jsme si v redakci jisti, že mezi našimi čtenáři je spousta soucitných lidí se srdcem na správném místě a bude-li nás víc, jistě malému bojovníkovi dokážeme pomoci.

Sběrna je v redakci

Tereskovi už oslovili některé školy, ve kterých už barevná víčka pro Míšu sbírají. Přivítáme iniciativu firem, ale i rodin nebo jednotlivců, kteří konzumují minerální nebo stolní vody, džusy či limonády. Všechna barevná víčka se hodí pro dobrou věc.

Redakce Chrudimského deníku ve svých prostorách pod chrudimskými Širokými schody se stane jakousi „přestupní sběrnou", do které můžete se shromážděnými víčky přijít každý všední den od osmi do 16 hodin. Pomozme Míšovi, zaslouží si to!

„Za to jak s nemocí bojuje, se mu snažíme dopřát věci co dělají zdravé děti, proto Míša hraje hokej, jezdí na tříkolce, lyžuje nebo sjíždí řeku. Moc bych si přál, kdyby jeho nadšení a drobné pokroky byly motorem pro rodiče, kteří , jako my před šesti lety, stojí na té bolestné startovní čáře. Radost v očích, kterou Míša má ze všeho, co ho dává do kolejí běžného života nebo jeho vrstevníků, stojí za vše naše úsilí," dodává Michal Tereska.

Splněné sny

Míša se objevil v televizním pořadu Splněné sny, zahrál si s pardubickými hokejisty, pozoroval je při tréninku a sledoval je při zápase. A co říká o sobě?

„Snažím se dělat věci jako zdravé děti - vařím, peču, uklízím si pokoj, pomáhám taťkovi a mamce, hlídám sestřičku, pravidelně sportuji, udržuji hygienu, chodím brzo spát, ale jedno dělat nemohu nemohu chodit, a to bych chtěl moc rád Jakákoliv plastová víčka mi pomůžou v mém boji se zbavit všech železných potvor, které musím používat místo nohou," usmívá se statečný kluk, kterému zapojením se do sbírky můžeme pomoci my všichni.

Chrudimský deník bude o sbírce pravidelně informovat na svých stránkách. Děkujeme všem, kteří se v minulosti nebo právě teď rozhodli o tom, že Míšovi pomohou. Více o jeho životě s dětskou mozkovou obrnou najdete na stránkách www.obrna.eu.