„Důvodem má být snaha snížit ekologické zatížení? Tím, ze budou vyvážet popelnice jednou za 14 dni? Místo jednou za týden? Není jedno, kde se bude kupit odpad? Jestli v Luži v popelnicích nebo někde na skládce? Stejně to tam skončí… Akorát jde o to ušetřit polovinu peněz městu,“ napsal na Facebook města například Michal Švanda.

„Dobře, ale když jedenkrát za dva týdny, tak budeme platit jen polovinu toho co doposud. Vždyť to tak vychází,“ přidal se pisatel Daniel Vostřel.

Oznámení radnice o snížení frekvence svozu popelnic od nového roku hýbe městem hýbe víc než cokoliv jiného.

Vulgární kritika

Velká řada kritických příspěvků je však až vulgárních. Několikrát se objevila dokonce i výzvy k odstoupení starostky Veroniky Pešinové.

Ta se brání poukazem na to, že radnice už nyní doplácí k 500 korunám ročně, které hradí za popelnice každý poplatník, další tři stovky. Vzhledem k rostoucím cenám odpadových firem by další buď město muselo dotace zvýšit, nebo přenést zatížení na občany. Snížení frekvence jednou za 14 dní prý umožní výši poplatků pro občany zachovat.

„Jsou tací, jejichž tříčlenné rodině nestačí ani dvě popelnice na týden, na druhou stranu jsou i tací, kteří ani během 14 dní popelnici nenaplní a je jich v domácnosti šest. Vždy jde pouze o to, jak k tomu každý z nás přistoupí a jakou míru odpovědnosti je za svůj vyprodukovaný odpad ochoten přijmout,“ vysvětluje radnice.

Příklad Třebové

Luže přitom není zdaleka jediná, kdo k podobnému kroku přistoupil. Dočasnou změnu v nakládání s odpady zavedla přes léto Moravská Třebová, změnila frekvenci svozu odpadu dokonce ze čtrnácti dnů na měsíční. Zdejší rozhodnutí také provázela ostrá kritika veřejnosti. Změna však za půl roku přispěla k účinnějšímu třídění odpadu.

„Podařilo se nám snížit celkové množství vyprodukovaného odpadu i zaplněnost popelnic,“ řekl moravskotřebovský starosta Tomáš Kolkop.