Některá města i obce na Chrudimsku se v poslední době zabývají myšlenkou zdražení pronájmu hrobových míst na hřbitovech. Zvednou se i poplatky účtované pozůstalým za správu a údržbu pohřebiště.
„Dosud jsme ročně účtovali čtyři koruny za metr čtvereční hrobu a 75 korun za poskytované služby. Připravujeme ale změnu vyhlášky, která se dotkne všech nově uzavíraných smluv. Pokud ji zastupitelé na příští schůzi schválí, budeme účtovat 90 korun za služby a šest korun za metr čtvereční,“ uvádí například místostarostka Heřmanova Městce Zdeňka Sedláčková.
„Je potřeba dodat, že částka 75 korun byla stanovena v roce 2003, od té doby však náklady na provoz hřbitova přece jenom narostly,“ dodává heřmanoměstecká místostarostka.
Podobně jako v Heřmanově Městci se nyní nad poplatky zamýšlejí například i v Žumberku.
Na velikosti záleží
Sazby za metr čtvereční hrobu jsou v celé zemi určovány centrálně a souvisejí s velikostí konkrétního sídla. V nejmenších obcích činí cena tři koruny, v Praze se může sazba za metr čtvereční vyšplhat až na desetinásobek.
Chrudimské technické služby tak například účtují pozůstalým osm korun na hrobových místech a desetikorunu za metr v urnovém háji. Průměrně veliký hrob přitom zabírá zhruba tři metry čtvereční.
Poplatek za služby činí v Chrudimi 60 korun za rok, i tady se však uvažuje o jeho zvýšení. Z těchto peněz jsou hrazeny například mzdové náklady, platby za pitnou vodu, náklady na údržbu veřejné zeleně i za likvidaci hřbitovního odpadu a podobně.