Podmínky pro získání finanční pomoci však byly velmi striktně dané a stejně tak i částka, kterou může organizace v nouzi získat. „Každá organizace, která se přihlásí a splní všechny podmínky dostane maximálně 200 tisíc. Podmínka spočívala v tom, že organizace musí poskytovat službu, na kterou stát po tři roky přispívá stále menší finanční částkou, takže je ohrožená na svém žití. Příspěvek tak slouží k tomu, aby nedošlo k přerušení dané služby, na kterou jsou klienti zvyklí," říká ředitel Centra J. J. Pestalozziho Pavel Tvrdík. Rada Konta BARIÉRY rozhodovala o přidělení příspěvku v únoru.

Centrum J. J. Pestalozziho poskytuje služby odborného poradenství, které poskytuje v krizových centrech v Chrudimi a Svitavách a také ambulantně. „Od Ministerstva práce a sociálních věcí jsme dostávali stále méně peněz, přičemž klientu neustále přibývalo, proto jsme se obrátili na Konto BARIÉRY.," vysvětluje Pavel Tvrdík.

Podle něj počty klientů rok od roku masivně narůstají. Ze statistik vyplývá, že jenom v Chrudimi využilo tuto poradenskou službu 420 klientů, přednášek, které Centrum pořádá, se zúčastnilo 119 žáků a ambulantní péče využilo 224 klientů. „Jsou to obrovská čísla. Počty klientů masivně narůstají, ale mění se jejich skladba. Mírně ubývá případů domácího násilí, ale naopak přibývají jiné problémy, a to hlavně s dluhy a problematickou oddlužení. Ty však však nikdy nestojí samy, ale nabalují se na další problémy, které člověk má," dodává ředitel Tvrdík. (lv)