„Nedá se říci, že bychom zaznamenali nějaký velký pokles poptávky po vybavení pro děti. Patrný je ale pokles prodeje doplňků a příslušenství ke kočárkům. Dříve se prodávalo příslušenství docela hodně, teď je to už horší. Je zcela zřejmé, že se již projevilo nižší porodné,“ říká Monika Holaňová z Domu kočárků v Chrudimi.

Minulý rok si mohly maminky za porodné koupit prakticky celou výbavičku. Za necelých osmnáct tisíc šlo koupit kočárek, fusak, deku, postýlku s vybavením a dětskou autosedačku. Pořídit šlo také celé vybavení pro přípravu jídla novorozence, včetně ohřívače pokrmů.

Maminky více zvažují

Tento rok si rodiče již nekoupí za porodné třeba dětskou sedačku a postýlku, pokud budou chtít kočárek ve stejné cenové hladině jako loni.

„Maminky se již rozmýšlejí, za co utratí a za co ne. Mírně se snížil i prodej dražších značek kojeneckého zboží,“ dodává Holaňová.

„Myslím, že k poklesu prodeje nedošlo, kočárky se prodávají dobře, to samé platí i o další výbavě pro nejmenší. Kdo chce nový kočárek, koupí si ho, a kdo na něj nemá, kupuje použitý. Ale rozdíl prodeje použitého a nového zboží jsme nezaznamenali,“ popisuje situaci na trhu Lubomír Mifek z z chrudimské prodejny Hella.

Příspěvek je oproti zbytku EU stále vysoký

Ceny zboží zůstávají na stejné úrovni jako loni. Předpoklad růstu cen je pouze u plen a jídla. Stagnace cen v této oblasti je daná nejen velkou konkurencí, ale i klesajícími cenami spotřebního zboží.

Vloni si maminka pořídila celou výbavičku a ještě jí zbylo na zásobu plen na několik měsíců. Letos se musí více uskromnit. I přes nižší porodné máme jeden z nejvyšších příspěvků na narození dítěte ze všech členských států EU.

(sej)