Město proto zprovoznilo portál chrudim.nevyhazujto.cz, který občanům umožňuje darovat nepotřebné věci, věcem najít nového majitele, jenž pro ně ještě najde využití a prodlouží tak dobu jejich služby. Nepotřebná věc neputuje do kontejneru či sběrného dvora, odpad nevzniká nebo se jeho vznik odsouvá.

Portál funguje formou inzerátů nabízejících zboží. Inzerát může publikovat kdokoliv, kdo souhlasí s podmínkami používání portálu, a to zejména s bezúplatnou nabídkou věcí. Všechny zde inzerované věci jsou skutečně nabízeny jen za odvoz.

Portál umožňuje snadné vyhledávání mezi nabízenými předměty. Hledat lze například dle stáří inzerátu, ale také podle zvolené vzdálenosti a samozřejmě i v rámci jednotlivých kategorií, například v oddílech dům a zahrada, elektronika a počítače, auto - moto, kancelář, hudba a film, oblečení a doplňky, chovatelství a zvířata. Lze také zvolit jen ty inzeráty, které jsou doplněny fotografií nebo které nabízejí předměty ve stavu téměř nových.

Zprovoznění portálu chrudim.nevyhazujto.cz je další z aktivit projektu Zdravého města a MA 21, který zaměřením na předcházení vzniku odpadů odpovídá Strategickému plánu města pro udržitelný rozvoj 2015 - 2030 a vychází i z koncepčního plánu odpadového hospodářství.

Uvedená aktivita rovněž navazuje na preventivní programy, jež Zdravé město a MA 21 ve spolupráci s Ekocentrem Paleta připravují pro základní školy, stejně tak jako po městě rozmístěné knihobudky či připravovaný projekt re-use centra. Téma předcházení vzniku odpadů je i součástí osvětových kampaní, jež Zdravé město a MA 21 tvoří ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi či školami, jako jsou například Mama klub, Ekocentrum Paleta, Zelený dům a podobně.

Vánoce na Veselém Kopci
Skanzen láká příchozí na vánoční tradice