Jednání se konalo na základě nedávné dohody vedení města a zástupců občanského sdružení Chrudimští patrioti se zákonodárci zvolenými za okres Chrudim.

Pražské schůzky se zúčastnili ministr dopravy Gustav Slamečka a generální ředitel ŘSD Alfréd Brunclík, starosta města Jan Čechlovský, senátor Petr Pithart a celkem devět poslanců zvolených v Pardubickém kraji. Tedy poslanci Jiří Čepelka, Ladislav Libý, Alena Páralová a Daniel Petruška zvolení za ODS, Ludmila Navrátilová, Miloslav Soušek, Miroslav Váňa a Ladislava Zelenková za ČSSD a Václav Snopek za KSČM. K iniciativě „za chrudimský obchvat“ se z poslanců z našeho regionu nepřipojil jen Pavel Severa (TOP 09).

„Hlavním cílem jednání bylo přesvědčit ministra, aby peníze potřebné pro zahájení obchvatu byly do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury získány ještě letos,“ říká poslanec Ladislav Libý, jenž jednání svolal.

„Ministr Slamečka nám všem opakovaně slíbil, že v první rozpočtové změně bude navrhovat uvolnění 20 milionů korun, které by byly využity k zahájení archeologického průzkumu a výkupu zbývající části pozemků pro obchvat,“ dodává Libý.

Ze strany ministerstva bylo opakovaně deklarováno, že stavba obchvatu v Chrudimi je chápána jako prioritní, a v návrhu střednědobého výhledu Státního fondu dopravní infrastruktury pro roky 2011 a 2012 jsou na ni vyčleněny finanční prostředky.

„Děkuji všem zákonodárcům, kteří se jednání zúčastnili, že bez ohledu na stranickou příslušnost přišli deklarovat podporu stavbě obchvatu a opakovaně přislíbili spolupráci při dalším postupu. Doufám také, že slíbených prvních 20 milionů rozpočtovou změnou projde a práce na obchvatu skutečně letos začnou,“ dodává starosta města Jan Čechlovský.

(red, man)