„Přijela jsem s postiženým synem do nemocnice na vyšetření. Pravda, před vjezdem do parkoviště jsou pro držitele průkazky ZTP vyhrazena tři volná místa. Jenže právě s nepohyblivým člověkem přece potřebuji zajet přímo do areálu, co nejblíže k lékaři. A v objektu za závorou je zdarma jen první půlhodina. Za další čas už se platí. Za hodinu 20 korun, za každou následující dokonce třicet,“ uvádí Eva Dalecká, která přijela za vyšetřením svého syna z deset kilometrů vzdálené Chrasti.

„Všude je přitom běžné, že držitelé průkazky ZTP mají parkování zdarma. Je tomu tak v nemocnici v pražské Krči, ale i v krajské nemocnici v Pardubicích. Postižení mohou zaparkovat zadarmo třeba i na chrudimském náměstí,“ zlobí se Dalecká.

Zřejmě se však jedná o nedorozumění. „Pacienti s průkazkou mohou do areálu vjet jako všichni ostatní. Při odjezdu stačí, když nám průkazku ukážou a my jim závoru uvolníme. A to bez ohledu na čas, který v objektu stráví,“ řekl v úterý 14. dubna redakci Chrudimského deníku ochotný zaměstnanec u brány parkoviště. „Samozřejmě nejde o naši libovůli, takové máme instrukce od vedení nemocnice,“ dodává muž u závory.

Zdá se tedy, že nemocnice na své pacienty myslí, mohla by je však lépe informovat. Věta o parkování zdravotně postižených by například mohla být vytištěna na parkovacím lístku vydávaném z automatu při vjezdu. Není také jasné, komu mají vlastně sloužit tři vyhrazená místa vně objektu. Jsou určena pacientům s průkazkou ZTP, kteří zaparkují zdarma uvnitř. Pak se ale zdá, že místa postrádají smysl.