VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Potřebujete občanku? Zdrží vás pomalejší systém

Chrudim - Nemáte právě občanský průkaz? Ztratili jste ho, nebo vám byl odcizen? Skončila vám platnost cesovního pasu? „To si na úřadě počkáte o něco déle, než jste byli zatím zvyklí,“ přiznávají úředníci.

13.1.2012
SDÍLEJ:

Nový systém vydávání osobních dokladů je podle úředníků pomalejší.Foto: Eva Doležalová

Pomalejší systém

„Přechodem na nový systém vydávání občanských průkazů jsme museli přikročit k povinné dvoukrokové kontrole všech klientů a navíc samotný centrální systém vydávání občanských průkazů je časově náročnější než původní papírové žádosti,“ říká vedoucí oddělení dokladů a evidence obyvatel Městského úřadu Chrudim, Svatava Dušková. Zároveň dodává: „Pokud jsme dřív dokázali bezproblémovou občanku zpracovat, nepočítaje čekání na vyřízení, při čtyřminutové návštěvu klienta, dneska podobná návštěva trvá přibližně patnáct minut. Přibylo hlavně fotografování na úřadě a pořizování podpisu, systém je skutečně pomalejší, nemůžeme to ovlivnit.“

Stejné kabinky

Žádosti o oba typy dokladů, občanské průkazy i cestovní pasy, pořizují úřednice ve stejných kabinkách, kterými musí všichni klienti projít, ať už je to důchodce nebo třeba malé miminko. „Přitom pořízení fotografie čerstvě narozeného miminka na pas nebo i občanku, kterou může od letošního roku dítě na žádost rodičů mít, není žádná legrace“ přidává Hana Šindelářová, pracovnice oddělení, která právě v kabince fotografuje malou holčičku. „Rodiče mimčo drží přes rameno, nebo v náručí, větší děti sedí v sedačce, předškoláci stojí na stupínku.

Pro každé dítě je třeba podmínky v kabince upravit a ještě dodržet všechny kontroly, kterými musí každá fotografie projít. Zkuste si to mimino přinutit podívat se do objektivu, fotografie musí vyhovovat mnoha požadavkům“ směje se Hana Šindelářová. Některé situace jsou úsměvné – maminka se choulí v rohu kabinky, úřednice panáčkuje s plyšákem ve snaze upoutat roztěkaná dětská očka a nasměrovat je do objektivu. „To jsme někdy všichni zpocení až za ušima a přesto to tady vypadá spíš jako v čekárně u doktora,“ komentuje první hlasité cesty dětí úřadem další pracovnice oddělení Iva Wurstová.

Skvělý výkon

Takže co úřednice radí, když na doklad spěcháme? „Prosíme vás o trpělivost. Děvčata na dokladech pracují na plné obrátky, systém je nový a pracujeme s ním jen osm dní. Přesto jsme schopni odbavit přes 180 klientů v dlouhých, respektive 100 klientů v krátkých pracovních dnech. A to není žádná ostuda, ale skvělý výkon,“ chválí svůj dokladový tým vedoucí odboru úřadu Eva Doležalová.

DISKUSE. Jak vnímáte změny ve vydávání dokladů? Zdá se vám nový systém přínosnější?
13.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Mazuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby 2017 na Chrudimsku.

Volby na Chrudimsku vyhrálo s přehledem ANO, druzí jsou Piráti, třetí ODS

Pouze ve třech obcích na Chrudimsku nezvítězilo ANO

Chrudimsko - Na Chrudimsku leží 108 obcí. Jen ve třech z nich nezvítězilo hnutí ANO. Na dalších místech se už politická uskupení střídají ve velmi divokém víru zářícím všemi barvami.

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO 4 mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Co si zvolíme, to budeme mít, říká Jiří Kajínek. Vsadil na svého kamaráda

Pane Kajínku, mohu se s vámi vyfotografovat? Jak se z vězně stane celebrita? V roli spisovatele se představil na 27. Podzimním knižním veletrhu nejslavnější český vězeň Jiří Kajínek.

Fotograf Radek Pavlík nemusel na voliče čekat

Hlinsko - Ve volební místnosti umístěné v budově městského úřadu bylo živo víc, než v uplynulých letech. Vnímá to tak externí fotograf Chrudimského deníku Radek Pavlík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení