Z oblohy padá hustý déšť a hladiny hned tří řek stoupají. Labe, Chrudimky i Novohradky. Tak v pondělí vypadala situace v Pardubicích a okolí. Nebezpečí narůstalo, a tak zasedl krizový štáb a začal připravovat občany na možnou evakuaci. Tedy alespoň „papírově“, protože prozatím šlo pouze o cvičení Povodeň.

I když shodou okolností meteorologové právě v době jeho konání předpokládali reálné přívalové deště a scénář, jenž by se mohl stát skutečností.

Zapojí se školáci

Pardubický kraj, město a dvě desítky dalších subjektů se podílejí od minulého týdne na cvičení Povodeň 2009, které vyvrcholí během úterý simulovanou evakuací lidí postižených velkou vodou. Zatímco od minulého čtvrtka se scénář cvičení odehrával v kancelářích zodpovědných úřadů a na dispečincích, v pondělí se již hlavní aktéři vydali i do terénu.

Hejtman Radko Martínek se po ranní poradě krizového štábu rozjel podívat na místa, která jsou klíčová pro protipovodňovou ochranu Pardubic a přilehlých obcí. Brozanská hrázka či nedávno dokončená čerpací stanice na Spojilském odpadu, to byla místa, která hejtman přijel osobně zkontrolovat, poté jeho kroky vedly do Bubeníkových sadů, kde pracovníci Služeb města Pardubic za pomoci aktivních vojenských záloh osazovali průchody v betonových protipovodňových zídkách mobilními stěnami. Tak, aby se voda z „papírově“ zdivočelé Chrudimky nedostala dovnitř městské zástavby.

Hlavní nácvik boje s vodním živlem se odehraje během úterý. Cvičná evakuace obyvatel bude provedena za pomoci žáků tří základních škol, kteří mají představovat evakuované rodiny. Budou proto skutečně převáženi do evakuačního střediska zřízeného v ČEZ Areně a odtud dál do míst nouzového ubytování ve školách Staňkova a Kotkova.

„Cvičení se zúčastní zhruba dvě stě padesát žáků a pedagogů,“ říká vedoucí oddělení krizového řízení Jiří Kyncl s tím, že jde o největší cvičení tohoto rozsahu za posledních dvacet let. Ochrana Pardubic se ale za uplynulá léta výrazně změnila k lepšímu. „V roce 2002 žilo v Pardubicích ohrožených stoletou vodou na 27 tisíc obyvatel v záplavovém území, teď je to 629 lidí,“ porovnává Jiří Kyncl současný stav s minulostí.

TZ: Krizový štáb vyhlásil stav nebezpečí, začíná evakuace

Pardubice - V pondělí vyvrcholilo cvičení Povodeň 2009. Ráno se sešla povodňová komise Pardubického kraje, která informovala o vývoji hydrometeorologické situace. Na základě prognózy vyhlásil hejtman Radko Martínek III. povodňový stupeň stav ohrožení v úseku Hamry a Trhová kamenice na Hlinecku. Před výjezdem komise do terénu se hejtman zajímal o krizová místa v ohroženém území. Patří mezi ně například soutok řek Novohradky a Chrudimky pod Úhřetickou Lhotou. Vzhledem k nadále zhoršující se situaci a s přihlédnutím k žádosti primátora Pardubic se hejtman rozhodl vyhlásit pro část území Pardubického kraje k šestnácté hodině dnešního dne stav nebezpečí.

close zoom_in Součástí cvičení byly praktické ukázky v systému protipovodňově ochrany Rábů, Pardubic a Úhřetické Lhoty před stoletou vodou. „Hráze na Labi a Chrudimce brání rozlivu vody do zastavěných části obcí, ale neřeší hromadění takzvaných vnitřních vod v chráněném území. Jedná se například o vody z drobných vodotečí a kanalizačního systému,“ uvedl člen pardubické povodňové komise Jiří Prax. Praktické ukázky čerpání vody na Rábském potoce a v Úhřetické Lhotě prověřily připravenost hasičů a správce toků. Ochranu Pardubic výrazným způsobem zlepšila nová čerpací stanice na Spojilském odpadu, která byla postavena v rámci evropského projektu Labe – Lučná. Tento systém ochraňuje obytnou zónu na pravém břehu Chrudimky. Za velmi důležitou považuje hejtman Radko Martínek činnost složek integrovaného záchranného systému při stavbě protipovodňové ochrany s nasazením vojenských záloh, které stavěly nerezové mobilní hrazení v lokalitě u Matičního jezera.

„Protipovodňová ochrana je v akceschopném stavu, ale musíme pokračovat v jejím vylepšování. Zaměříme se například na protipovodňový obtok v městské čistírně odpadních vod, aby bez problémů odvedl vodu z kanalizačního systému do Labe, nebo most u Úhřetické Lhoty, který by mohl být v extrémním případě velkou vodou stržen,“ komentoval výsledky pondělního cvičení hejtman Radko Martínek. Důležitá je také výstavba suché vodní nádrže pod obcí Kutřín na Krounce.

Hejtman také upozornil, že cvičení Povodeň 2009 naplánoval Pardubický kraj tak, aby logicky navazovalo na cvičení Evakuace 2009 pardubického magistrátu.

Magdalena Navrátilová,
tisková mluvčí