Přívalový déšť trápil obyvatele Běstviny. „Voda zatopila některé sklepy a kůlny u rodinných domů. V našem dvoře bylo po stehna vody,“ uvádí pracovnice obecního úřadu Eva Urbanová. „Lidé říkají, že tu nic takového nepamatují,“ dodává vzápětí. S čerpáním vody ze zatopených míst pomáhali hasiči.

Voda úřadovala také v Prachovicích, kde vtekla i do bytového domu na sídlišti. Kanalizací se dostala i do zdejšího domu s pečovatelskou službou. „I nám pomáhali s čerpáním hasiči. Teď přichází čas na úklid,“ říká zdejší starostka Bohuslava Čepová. Velké problémy se záplavou vody a bláta měli i v Morašicích. Tady se prudký liják střídal se dvěma vlnami mohutného krupobití. „Do obce se nahrnula voda z polí od místní části Holičky. Kukuřičný lán tady nedokázal přívaly zachytit. Blátem se naplnil i rybník v centru obce,“ uvedl starosta obce Roman Štěpánek.

S následky průtrže mračen se musejí vyrovnávat i obyvatelé nedalekých Bylan. I sem se přivalila voda a bláto z pole, osetého tentokrát cukrovou řepou. Zato Ronovu nad Doubravou, který trpívá podobnými splachy, se potíže vyhnuly. Voda způsobila i třistatisícové škody na silničním majetku Pardubického kraje.