Ale vraťme se k srpnovému kamenu měsíce. Napověděli jsme, že jde o minerál krystalizující v krychlové (kubické) soustavě a lze do něj rýpat pouhým nehtem. Poslední indicií, která mohla vést ke správné odpovědi bylo složení názvu z řeckých slov halos – slaný a lithos – kámen.
Ano, šlo o obyčejnou sůl, ale my jsme chtěli slyšet tuto odpověď - halit. Skutečně nebyl nikdo, kdo by se mýlil, gratulujeme všem k jejich znalostem! Výhercem srpnového kola soutěže byl vylosován Jiří Ryčl, kterého Geopark Železné hory kontaktuje a domluví se s ním na předání ceny.
A na co se ptáme v září? Jde o zkamenělinu, ke které vedou tyto indicie:
1. Jedná se o vyhynulého živočicha - členovce.
2. Název dostal podle těla tvořeného třemi laloky.
3. Patřil mezi typické prvohorní živočichy.
Další z možností je navštívit sídlo Geoparku Železné hory na náměstíčku pod chrudimskými Širokými schody, kde je kámen ve výloze vystaven.
Odpovědi posílejte na mail romana.netolicka@denik.cz a nezapomeňte připojit své telefonní číslo, abychom vás případně mohli kontaktovat.
Ze správných odpovědí vylosujeme opět jednoho výherce knihy Vestan od geologa a religionisty Tomáše Pavlíka pojednávající o mytologických postavách v přírodě národního geoparku Železné hory.
Součástí téměř dvousetstránkové knihy jsou rozsáhlé rejstříky obsahující více než tisíc jmen mytologických postav a podobný počet názvů nejrůznějších přírodnin. Text je doprovázen množstvím perokreseb. Je určena zájemcům o staré mýty, milovníkům přírody, učitelům, obyvatelům a návštěvníkům regionu i dalším čtenářům.