Výpadek nejspíš souvisí s krátkodobým výpadkem elektřiny, který zhruba v 11.30 postihl řadu obcí a měst v kraji. Jenže pro nemocnice byly důsledky fatální, s obnovením dodávky elektřiny se ho nepodařilo zpátky nastartovat.

"Dnes v 11:22 nastal při zapínání vedení V202 v rozvodně Opočínek výpadek této rozvodny. Následně došlo k omezení spotřeby ve výši cca 180 MW, a to zejména v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Dodávky elektrické energie byly obnoveny do 25 minut. Rozvodna byla vypnuta působením ochran, přesnou příčinu zjišťujeme," uvedl mluvčí ČEPS Lukáš Hrabal. ČEPS, a.s. je společnost zajišťující na území České republiky provoz elektroenergetické přenosové soustavy.

"Nejsme schopni psát propouštěcí zprávy, recepty, sdělovat výsledky vyšetření, prostě nic. Pro nás je klinický informační systém podstatný a nefunguje, my se do něj nedostaneme. Komplikuje to práci všech lékařů na všech odděleních. Pokud nikdo nepočítal, že by mohly takovéto problémy nastat, je to tady. Dalo se to předpokládat," odpověděl na otázku redakce primář dětského oddělení Chrudimské nemocnice David Kasal.

Ten byl od samého počátku kritikem systému KIS a v nedávném rozhovoru pro Deník prohlásil, že by ho nechtěl ani zadarmo.

Primář David Kasal při práci.
Krize v nemocnici. Moje výpověď nebyla plácnutím do vody, tvrdí primář Kasal

"Software je uživatelsky tragický, nesmírně zdržuje v práci. Navíc jsou různě nastavené úrovně, kam se můžete podívat. V Pardubické nemocnici se mohou lékaři dívat do složek našich pacientů v Chrudimi, ale obráceně to nejde. Proč? Potom to postrádá logiku, když to měl být jednotný systém s dohledatelnými záznamy. Ani se centrálně neaktualizuje, data tam jsou z června 2021. Nebo například jméno novorozence, který má delší příjmení, se překrývá a přelije se do dalšího políčka. Banální věci a zásadní chyby už přece měly být vychytané. Je to podle mne mizerný výrobek," řekl.

"Nefunguje společný klinický informační systém KIS FonsEnterprise (STAPRO) a další navázané služby, jako například stravovací systém (SIS). Pacienti v ambulancích tak musí čekat, jelikož bez přístupu do KIS nelze vůbec nic, pouze základně vyšetřit a ošetřit. Ambulantní zprávu, či e-recept však pacient nedostane a musí si na něj počkat. Výpadek se stále řeší, nemocnice jsou ochromené," přisvědčila jedna ze zdravotních sester.

Ilustrační foto
Karty usnadňují komunikaci v nemocnici

Výpadek komunikace pěti nemocnic zřejmě nastal přerušením dodávky elektřiny v Pardubickém a Hradeckém kraji.

"V 11:22 došlo při zapínání vedení V202 v rozvodně Opočínek k výpadku této rozvodny. Dodávky elektrické energie byly obnoveny do pětadvaceti minut. Rozvodna byla vypnuta působením ochran, přesnou příčinu zjišťujeme," řekl Lukáš Hrabal, mluvčí společnosti ČEPS.

Centrální komunikační systém v nemocnicích spadl v 11:25 a obnovením dodávky elektřiny se ho nepodařilo zpátky nastartovat. Jak se Deníku podařilo zjistit, situace připomíná scénu z filmu Jáchyme hoď ho do stroje o chybné elektronce.

"Dostali jsme mailem zprávu, že odešla elektronika na datovém centru, čímž se rozhodila synchronizace datového pole. Takže se odpojily všechny servery poskytující centrální služby," řekla redakci zdravotní sestra, která si nepřála zveřejnit své jméno. Každopádně nešetřila kritikou, podle jejích slov zůstali zaměstnanci nemocnic delší dobu bez informací.

Ilustrační foto
Nemocnice Pardubického kraje neplatila vysoké odškodné poprvé

"Nikdo nedal vědět, co se děje a jak dlouho bude výpadek trvat. Až za hodinu a půl přišla první zpráva o příčině výpadku. Komunikace v Nemocnicích Pardubického kraje vždycky vázla a vázne dál, jak se zdá," dodala.

Nic nevěděli zaměstnanci nemocnic, natož aby byli informováni pacienti. "Kdyby alespoň lidi varovali před tím, aby k lékaři nechodili nebo návštěvu odložili. Já internet nemám, ale města to mohla vyhlásit rozhlasem pro nás, pro seniory. Takhle jsem v čekárně seděla nadarmo," postěžovala si pacientka jedné z ambulancí Chrudimské nemocnice.

Webové stránky Nemocnic Pardubického kraje nefungovaly, první zpráva o výpadku systému se objevila na facebooku až těsně před 14. hodinou, tedy po více jak dvou hodinách.

"V důsledku výpadku elektrické energie, který postihl Pardubicko a Chrudimsko, došlo v Nemocnici Pardubického kraje k technické závadě na IT systémech. Ty byly na několik minut vyřazeny z provozu. V současné době probíhá synchronizace systémů a jejich postupné obnovování. Dočasně vyřazeny z provozu tak jsou nejen webové stránky, ale i klinický informační systém a řada dalších IT systémů. Na obnově se intenzivně pracuje. Nemocnice se všem pacientům a klientům omlouvá za způsobené komplikace a čekání," napsala tisková mluvčí nemocnic Kateřina Semrádová.