„Současný způsob hlášení je velice nákladný na údržbu a často se něco porouchá. Ročně utratíme skoro 200 000 korun na opravách a údržbě. Cenově mnohem přijatelnější je zaplatit si rozhlasovou licenci a pouštět hlášení přes rádio," řekl starosta.

Obecný souhlas

Nápad na rozhlasové vysílání schvalují všichni oslovení obyvatelé Luže. „Co bydlím já, tak to není vůbec slyšet. Vždycky zaslechnu jen úvodní hudbu, ale když se začne mluvit, není tomu rozumět. Přes rádio by to nebylo marné. Jen bychom museli vědět, kdy a kde to budou vysílat," pregnantně formulovala těžkosti i obavy občanů Luže Božena Dudková.

Nový způsob hlášení by podle starosty přinesl jen výhody: „Rádio má doma skoro každý a lze jej poslouchat také přes počítač a třeba i prostřednictvím televize. Jedinou investicí by bylo pořízení vysílače. Vstupní náklady se budou pohybovat okolo 200 000 korun, což je částka vydaná za roční provoz městského rozhlasu tak jako tak. Pak už by byl nový způsob bezúdržbový," dodal starosta.

Radek Zeman má do detailu připravený plán: „Podali jsme žádost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o udělení licence a přidělení vlastní vysílací frekvence. Dali jsme si požadavek jen na slabý vysílač, který má dosah zhruba v okruhu deseti kilometrů od města. Tím bychom pokryli okolní obce a nerušili vysílání regionálních rozhlasových stanic."

O přijetí nového způsobu hlášení se starosta nebojí: „Lidé si už zvykli na pravidelná hlášení vždy v pondělí, středu a pátek vždy od 10:00 a 17:00. Půjde o měsíc či dva, než si lidé zvyknou, že si mají pustit rádio."

Lepší sirény

Rádio místo tlampače vypadá skvěle. Nový projekt počítá i s případným naléhavým hlášením. „Dílčí částí bude instalace digitálních sirén. Na rozdíl od tlampačů, které se zmohly jen na střídavě kolísavý zvuk, do nich půjde pustit i mluvené slovo. Občané tak budou mít lepší povědomí o tom, co se vlastně stalo," dodal starosta.

Pokud rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělí Luži licenci, o novém způsobu hlášení se bude jednat na prosincovém setkání zastupitelstva.

LUKÁŠ VANÍČEK