Páteční večer a noc lze jistě strávit příjemněji, ale havárie vodovodu v Široké ulici jinou možnost nepřipouštěla. Domácnosti se ocitly bez vody, která se zurčením vyvěrala ze silnice u Muzea. Bylo třeba rychle jednat.

Chrudimský starosta František Pilný dostal zprávu o havárii o půl šesté v podvečer od městské policie. Byl na místě za pár minut. "Z ulice i chodníku na několika místech vyvěrala voda. Ještě cestou jsem volal technickému řediteli Vodárenské společnosti, který také na místo přijel. Bylo nutné obratem zajistit opravu," řekl starosta.

K havárii došlo tak, že pracovníci firmy na mostě přes náhon v Široké ulici vedle muzea při vrtání sondy zasáhli i trubku s pitnou vodou. Tím poklesl tlak v síti a ulice kolem Resslova a Tyršova náměstí začínaly být bez vody.

O havárii vodovodu jsme včera psali zde:

Vodovod v chrudimském centru má poruchu, město zajišťuje cisterny
Vodovod v chrudimském centru má poruchu, z ulice je řeka

Situace byla vážná, začali přijíždět pracovníci Vodárenské společnosti, z nichž mnozí byli odvoláni z dovolené. Práce na odstranění havárie trvaly celou noc. Ukázalo se, že omylem navrtaná trubka praskla asi v šestimetrové délce.

Dodávka vody byla obnovena v ranních hodinách, ale je tu další komplikace. "Velký tlak vody tlačil na povrch, a tak došlo k vymletí podkladních vrstev pod dlažbou. Silnice se propadla a zvlnila, ale hlavně není jisté, zda se dále nepropadne a neudělá se velká díra. Proto prosím to nikdo nezkoušejte projet, mohli byste se i s autem propadnout," varuje starosta Pilný. Křižovatku u Muzea bude nutné podle jeho slov minimálně celou předláždit, pokud nebude nutný zásah i do podkladních vrstev.

Viník - firma, co vrtala sondy - se k celé záležitosti stavím čelem a uznává to jako svou vinu.