Po internetu koluje fáma, že v případě ohrožení a pod tlakem výběru peněz stačí zadat PIN v opačném pořadí, peníze přístroj vydá a ještě přivolá policii. Je to ale lež!

Nabádá k triku, který se údajně dá použít ve chvíli tísně. Banky i policisté ovšem celou věc označili za naprostý výmysl.
V kolujícím mailu se píše: „Jakmile se ocitnete v situaci, kdy jste přinuceni násilníkem a musíte pod nátlakem vybrat peníze z bankovního automatu, zadejte svůj PIN opačně: tzn. od konce – např. máte–li 1234, tak zadáte 4321 a automat vám peníze přesto vydá, ale též současně přivolá policii, která vám přijede na pomoc.“

To je však podle oslovených institucí velká „kachna“. Mail okamžitě začala vyvracet Česká spořitelna (ČS).
„Jde o zcela zavádějící informaci, která se v žádném případě nezakládá na pravdě. Ke každé platební kartě patří jedinečný PIN, který je vždy nutné zadat ve správném pořadí. PIN kód zadaný pozpátku je chybný a nelze po jeho zadání provést žádnou transakci a ani zavolat Policii ČR,“ uvedla pro Deník Pavla Langová z tiskového centra ČS.

Stejně tak policisté o podobném opatření nic neví. „Ověřovala jsem si tuto informaci a podle kolegů z krajské správy se jedná o lež,“ uvedla policejní mluvčí Petra Potočná.

Rovněž zástupci GE Money Bank mají jasno. „V každém případě se jedná o mystifikaci,“ uvedla Blanka Bělovská z GE Money Bank. Banky doporučují při výběru dodržovat několik bezpečnostních pravidel. „PIN si chraňte a nenoste spolu s platební kartou,“ doporučují odborníci z České spořitelny.